Raport CPJ: 251 dziennikarzy w więzieniach za swoją pracę
Bardzo wysoka liczba więzionych dziennikarzy utrzymuje się już trzeci rok z rzędu (screen: Cpj.org)
251 dziennikarzy na świecie przebywa obecnie w więzieniach za wykonywanie swojej pracy, z czego ponad połowa w Turcji, Chinach i Egipcie - alarmuje w najnowszym raporcie Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ).
Autorka raportu Elana Beiser podkreśliła, że bardzo wysoka liczba więzionych przedstawicieli prasy utrzymuje się już trzeci rok z rzędu (w 2017 roku było ich 272).
70 proc. dziennikarzy jest więzionych w związku z zarzutami działalności antypaństwowej, np. przynależności do ugrupowań uważanych przez władze za terrorystyczne. Wzrosła też – do 28 – liczba dziennikarzy przebywających w więzieniach za rzekome rozpowszechnianie "fake newsów" – z 21 w 2017 roku i dziewięciu rok wcześniej.
Trzeci rok z rzędu za ponad połowę więzionych odpowiadają zaledwie trzy kraje - Turcja (co najmniej 68), Chiny (co najmniej 47) i Egipt (co najmniej 25).
Organizacja odnotowuje, że "problemy w Unii Europejskiej wychodzą poza kwestie fizycznego bezpieczeństwa dziennikarzy śledczych". "Niezależni dziennikarze w Polsce narażeni są na groźby prawne (...). Wolność prasy jest zagrożona także na Węgrzech (...). Członkowie delegacji CPJ spotkali się z polskimi i węgierskimi przedstawicielami w UE podczas wizyty w Brukseli i zaapelowali do nich, by zadbali o przestrzeganie unijnych wartości w obu krajach" – napisano w raporcie.
Komitet Ochrony Dziennikarzy to międzynarodowa pozarządowa organizacja z siedzibą w Nowym Jorku, która promuje wolność prasy na świecie i upomina się o prawa dziennikarzy.
(PAP, PAZ, 14.12.2018)