ABW weszła do domu operatora TVN, współautora reportażu ”Polscy neonaziści”
Dziennikarzom "Superwizjera" udało się przeniknąć do środowiska polskich neonazistów (screen "Superwizjer/TVN 24)
W piątek funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wręczyli operatorowi TVN i współautorowi reportażu ”Polscy neonaziści” Piotrowi Wacowskiemu pismo, by stawił się na przesłuchanie w charakterze podejrzanego o propagowanie faszyzmu - poinformowała Wyborcza.pl. Powstał list otwarty w obronie dziennikarzy. Prokuratura Krajowa przesłuchanie odwołała.
W sobotę Wyborcza.pl napisała, że dwaj funkcjonariusze ABW przyszli do domu Piotra Wacowskiego w piątek ok. godz. 20.15. Serwis podał, że jego mieszkanie musiało być obserwowane, bo dosłownie parę minut wcześniej wrócił z pracy.
"W piątek 23 listopada 2018 r. ABW wkroczyła do domu naszego operatora Piotra Wacowskiego wręczając mu pismo z wezwaniem do Prokuratury. W piśmie zawarte są zarzuty o propagowanie nazizmu (z art. 256 par. 1 kodeksu karnego) w związku z realizacją reportażu wcieleniowego na temat polskich neonazistow" - napisała w oświadczeniu telewizja TVN. "Autorzy reportażu postępowali zgodnie ze wszystkimi standardami dziennikarstwa śledczego. Stawianie tego, który ujawnia działalność przestępczą na równi z przestępcami traktujemy jako próbę zastraszenia dziennikarzy" - oświadczyła stacja.
Wyborcza.pl podała, że przesłuchanie Piotra Wacowskiego ma się odbyć 29 listopada.
W tej sprawie śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Wyborcza.pl podała, że Wacowski został przesłuchany w charakterze świadka 16 marca 2018 roku. Prowadząca postępowanie prokurator Agnieszka Marcińczyk pokazała mu fotografie z ”urodzin”. Operator potwierdził, że też jest na zdjęciach i wykonuje gest „Heil Hitler”. Oświadczył, że nie propagował faszyzmu i że było to konieczne do zrealizowania reportażu pod przykryciem - czytamy w Wyborcza.pl.
Zdjęcia, na których operator wykonuje gest nazistowskiego pozdrowienia, opublikował niedawno serwis wPolityce.pl. Zdaniem komentujących dla ”Presserwisu” dziennikarzy, realizując reportaż wcieleniowy, należy zachowywać się tak, by zdobyć zaufanie i informacje, ale też dbać o własne bezpieczeństwo.
W styczniu ”Superwizjer” TVN wyemitował reportaż Bertolda Kittela, Anny Sobolewskiej i Piotra Wacowskiego ”Polscy neonaziści”. Dziennikarzom udało się przeniknąć do środowiska polskich neonazistów. W reportażu pokazana była uroczystość obchodów urodzin Adolfa Hitlera w lesie w okolicach Wodzisławia Śląskiego w 2017 roku.
Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr Wacowski za reportaż "Polscy neonaziści" otrzymali Nagrodę Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego.
Wielu dziennikarzy komentujących w mediach społecznościowych wejście ABW do domu operatora nie ukrywało oburzenia i zapewniało o swoim poparciu dla autorów reportażu o neonazistach.
Prokuratura postawiła zarzut propagowania faszyzmu operatorowi ekipy TVN, która nagrała ludzi świętujących urodziny Hitlera. Wcześniej ktoś wypuścił zdjęcia z akt, inicjując nagonkę na TVN w prawicowych mediach. Ale przecież PiS walczy z faszyzmem! https://t.co/RJIalmzRtT
— Bianka Mikołajewska (@BMikolajewska) 24 listopada 2018
Szacunek i pełne wsparcie @Bertold_K, @ansobolewska i Piotr Wacowski.
— Janusz Schwertner (@SchwertnerPL) 24 listopada 2018
W państwie PIS dziennikarze, którzy opisali aferę Watergate, zostaliby oskarżeni o ujawnienie tajemnicy państwowej.
— Tomasz Lis (@lis_tomasz) 24 listopada 2018
Próby dyskredytowania, nękania Piotra Wacowskiego spełzną na niczym. Piotr, zwany przez znajomych i przyjaciół Wackiem jest nie tylko genialnym operatorem Ale także wsparciem przy powstawaniu wielu reportaży @SUPERWIZJER_TVN , mentorem moim i @l_rucinski. #muremzaWackiem https://t.co/LSSq08fs1f
— Maciej Duda (@maciejdudared) 24 listopada 2018
Piotrek, gdy mi to opowiadał mówił, że agenci ABW byli zażenowani tym co muszą robić i to w piątek wieczorową porą. #muremzaWackiem https://t.co/7FCivqu01s
— Jarek Jabrzyk (@JarekJabrzyk) 24 listopada 2018
Zrób reportaż o neonazistach. Pokaż patologię. Nie, nie tylko imprezkę w lesie, ale i duży koncert z hajlowaniem i neonazistowskimi treściami. Pokaż to całemu krajowi. Podpisz się nazwiskiem. Usłysz zarzut promowania nazizmu.
— Beata Biel (@beatabiel) 24 listopada 2018
To się nie dzieje, prawda?https://t.co/yV0xVdh3LV
W niedzielę, w serwisie Wyborcza.pl pojawił się list otwarty w obronie dziennikarzy. Napisano w nim, że zarzuty stawiane Piotrowi Wacowskiemu są absurdalne. „Biorąc udział w prowokacji dziennikarskiej, podczas zorganizowanych przez polskich nazistów »urodzin Hitlera«, Piotr Wacowski musiał zachowywać się tak, jak uczestnicy tej imprezy. Chcąc się uwiarygodnić i wykonać zdjęcia całego zdarzenia zmuszony był – tak jak pozostali – przyłączyć się m.in. do wykonywania gestów hitlerowskiego pozdrowienia, co potem zostało uwiecznione na filmie. Wacowski dobrze i z narażeniem siebie wykonał swoją pracę. Dzięki niej opinia publiczna po raz pierwszy mogła na własne oczy zobaczyć polskich neofaszystów” - czytamy w liście otwartym. „Wzywamy polityków do zaprzestania haniebnych i dyskryminujących praktyk a dziennikarzy do solidarności w obliczu represji. Wolne media są jednym z najważniejszych osiągnięć niepodległej Polski” - dodano.
Do godz. 12 w niedzielę pod listem podpisało się 77 dziennikarzy w tym redaktorzy naczelni: „Dziennika Gazety Prawnej", „Faktu", „Gazety Wyborczej", „Newsweeka” i „Rzeczpospolitej". Pełna lista dziennikarzy, którzy poparli list w obronie dziennikarzy znajduje się w serwisie Wyborcza.pl.
Natomiast serwis Wpolityce.pl napisał, że "Gazeta Wyborcza" informując o wejściu ABW do domu Piotra Wacowskiego "wpadła w niesamowitą histerię".
W niedzielę serewis Gazeta.pl poinformował, że Prokuratura Krajowa uznała, iż przedwczesne jest stawienie zarzutów operatorowi TVN. Śledczy odwołali też wyznaczony termin stawienia się operatora w prokuraturze.
(KOZ, 24.11.2018)