Temat: na weekend

Dział:

Dodano: Listopad 23, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Netflix: „1983”. Przedstawiamy w 11 punktach

Netflix „1983”: Robert Więckiewicz wciela się w postać skompromitowanego oficera śledczego (fot. materiały prasowe)

30 listopada w serwisie Netflix premiera „1983”. To pierwszy polski serial Netfliksa. Co warto wiedzieć o tej produkcji przed włączeniem pierwszego odcinka?

1. Serial „1983” liczy osiem odcinków.

2. Będzie dostępny dla wszystkich użytkowników Netfliksa, czyli ponad 130 milionów osób w ponad 190 krajach na świecie.

3. Tak, „1983” to pierwszy polski serial wyprodukowany przez Netflix. W internecie można znaleźć komentarze, że przecież pierwszy był „Ultraviolet”. Jednak ten serial w reżyserii Jana Komasy i Sławomira Fabickiego wyprodukowała i jako pierwsza wyemitowała stacja AXN. Netflix go tylko udostępnia.

4. „1983” ma aż cztery reżyserki: Katarzynę Adamik, Olgę Chajdas, Agnieszkę Holland i Agnieszkę Smoczyńską. Każda z nich nakręciła po dwa odcinki. Największe doświadczenie z całej czwórki, nie tylko kinowe, ma Holland. Jej filmy były trzykrotnie nominowane do Oscara, a za „Europa, Europa” otrzymała Złoty Glob dla najlepszej produkcji nieanglojęzycznej. Pracowała także przy znanych i cenionych serialach zagranicznych, jak np. „Prawo ulicy”, „House of Cards” czy „Treme”.

5. W rolach głównych w "1983" występują: Robert Więckiewicz („Ślepnąc od świateł”), Maciej Musiał („Krew z krwi”), Michalina Olszańska („Ja, Olga Hepnarova”), Andrzej Chyra („Dług”) i Zofia Wichłacz („Miasto 44”). W obsadzie znaleźli się także: Edyta Olszówka („Lejdis”), Mirosław Zbrojewicz („Chłopaki nie płaczą”), Krzysztof Wach („Czas honoru”), Patrycja Volny („Pokot”), Wojciech Kalarus  („Ucho Prezesa”), Mateusz Kościukiewicz („Twarz”) oraz Ewa Błaszczyk („Zmiennicy”).

Press

Netflix „1983”: Maciej Musiał i Zofia Wichłacz (fot. materiały prasowe)

6. Pomysłodawcą, twórcą i autorem scenariusza serialu jest Joshua Long. To jego pierwsza tak duża produkcja.

7. Zdjęcia powstały w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie i na Śląsku.

8. Dlaczego „1983”? Serial przedstawia alternatywną rzeczywistość, w której właśnie w 1983 roku doszło do straszliwego ataku terrorystycznego, który pogrzebał polskie nadzieje na wyzwolenie i zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego.

Press

Netflix „1983”: Michalina Olszańska (fot. materiały prasowe)

Netflix „1983” - pierwsze recenzje

9. Akcja serialu rozgrywa się w 2003 roku. Wciąż trwa zimna wojna. Kajetan, student prawa z ideałami, i skompromitowany oficer śledczy Anatol odkrywają spisek, który pozwolił utrzymać żelazną kurtynę i represyjne państwo policyjne w Polsce. Co ciekawe: w Warszawie działa kilkanaście linii metra.

10. Pierwsze recenzje serialu nie są zbyt entuzjastyczne. Kalina Mróz z „Gazety Wyborczej” pisze, że produkcji brakuje wyrazistych bohaterów, „akcja rozkręca się dość ślamazarnie”, a dialogi „pisane po angielsku przez Longa brzmią jak źle tłumaczone, sztuczne sentencje. Patetyczne i bez polotu”. Dodaje, że „serial ma jednak w sobie coś oryginalnego i na pewno powstał według ambitnych założeń. Zrealizowany z rozmachem, prezentuje kompleksową wizję alternatywnego świata”.

Piotr Grabiec z serwisu Spidersweb.pl podkreśla, że "»1983« nie jest produkcją, po obejrzeniu której opada szczęka". "Jest dobrze nakręcony i nie skąpiono mu budżetu, ale do zachwytów mi daleko, bo dostrzegam pewne ułomności scenariusza i drętwotę niektórych dialogów”. Jego zdaniem narracja prowadzona jest chaotycznie oraz „jest kilka wątków i postaci, które wyglądają jak dorzucone na siłę”.

11. „1983” to na razie jedyny polski serial Netfliksa. Wkrótce może się to zmienić, bo odpowiedzialna w Netfliksie za treści międzynarodowe Kelly Luegenbiehl w rozmowie z serwisem Businessinsider.com.pl tajemniczo stwierdziła: „jest kilka pomysłów, nad którymi pracujemy, ale nic nie mogę obecnie ogłosić”.

(PAZ, 23.11.2018)

Pozostałe tematy weekendowe

Robert Kubica wraca do F1 za pieniądze Orlenu
Dlaczego „Ucho Prezesa” przestało śmieszyć?
Krzysztof Skowroński - Ofiara dobrej zmiany
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.