Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 23, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sejm za zmianami w prawie prasowym

Celem zmian jest dostosowanie ustawy Prawo prasowe, uchwalonej w 1984 roku, do aktualnych przepisów (fot. Rafał Zambrzycki/ Flickr.com/SejmRP)

Sejm znowelizował ustawę Prawo prasowe. Jak wskazano w uzasadnieniu, celem nowelizacji, której projekt wniosła Komisja ds. Petycji, jest dostosowanie przepisów z 1984 roku do aktualnej rzeczywistości. 

Według autorów zmian obecny przepis (art. 5 ust. 1 prawa prasowego), który stanowi, że: "Każdy obywatel, zgodnie z zasadą wolności słowa i prawem do krytyki, może udzielać informacji prasie", pozbawia prawa do udzielania informacji osoby przebywające w Polsce, a niebędące obywatelami polskimi.

Reprezentujący Komisję do Spraw Petycji poseł Jacek Świat argumentował, że sformułowanie "każdy obywatel" ogranicza działanie ustawy do obywateli polskich, natomiast wykreślenie słowa "obywatel" rozszerzy działanie ustawy na wszystkich, którzy w Polsce legalnie przebywają.

Nowela wprowadza także zmianę w art. 16 ust. 1, który ma brzmieć: "Dziennikarz jest zwolniony od zachowania tajemnicy zawodowej, w razie gdy informacja, materiał prasowy, list do redakcji lub inny materiał o tym charakterze dotyczy przestępstwa określonego w art. 240 paragraf 1 Kodeksu karnego (niezawiadomienie o czynie zabronionym) albo autor lub osoba przekazująca taki materiał wyłącznie do wiadomości dziennikarza wyrazi zgodę na ujawnienie jej nazwiska lub tego materiału". Celem zmiany jest przywołanie w art. 16 ust. 1 obowiązującego przepisu, czyli art. 240 paragraf 1 kk z 6 czerwca 1997 roku, zamiast art. 254 kk z 1969 roku.

Trzecia proponowana zmiana obejmuje art. 37a, który stanowi: "W razie skazania za przestępstwo popełnione przez opublikowanie materiału prasowego, sąd może orzec jako karę dodatkową przepadek materiału prasowego". Zmiana polega na dostosowaniu artykułu do obowiązujących rozwiązań prawnych – obecnie nie stosuje się już kar dodatkowych, lecz środki karne (m.in. pozbawienie praw publicznych, zakaz zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej).

Ustawa trafi teraz do Senatu.

(GDYJ, PAP, 23.07.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.