VideoTrack: 70 proc. widzów internetowych płaci za streaming, najczęściej za Netflixa

Badanie VideoTrack 9 agencja Wavemaker realizowała metodą CAWI na grupie 1662 widzów internetowych (fot. Pixabay.com)
Polscy użytkownicy sVOD (modelu subskrypcyjnego wideo na żądanie) opłacają średnio 2,2 subskrypcji. Najczęściej wybierają Netflixa - wynika z danych VideoTrack, cyklicznego badania streamingu realizowanego przez agencję Wavemaker.
70 proc. widzów internetowych zdarza się, przynajmniej czasem, płacić za dostęp do wideo. Liczba ta jest więc na poziomie z ub.r., ale ich koszyk zakupowy i miesięczny budżet przeznaczony na streaming jest nieco większy. Na jednego klienta segmentu sVOD przypada 2,2 subskrypcji (rok temu - 2,06), a do 28 proc. wzrosła liczba klientów segmentu wydających na streaming więcej niż 50 zł miesięcznie (rok temu było to 21 proc.). Najdogodniejsza dla użytkowników forma płatności to Blik - preferuje ją 40 proc. płacących za wideo w sieci (34 proc. w 2024 roku).
Najdogodniejszy model płatnego dostępu do streamingu to miesięczny abonament - preferuje go 64 proc. płacących za wideo w internecie (65 proc. w badaniu z 2024 roku). Roczny abonament wskazało 24 proc. użytkowników (22 proc. w 2024 roku).
Liderem polskiego rynku sVOD nadal jest Netflix. Ma on 73 proc. udziału wśród opłacających lub współopłacająch subskrypcję. Drugi jest Max - 27 proc., a dalej są Prime Video - 24 proc. i Disney+ - 23 proc. Rok wcześniej w czołówce były Netflix (68 proc.) i Disney+ oraz HBO Max (po 23 proc.).
Poprzez operatorów telewizyjnych lub telefonii dostęp do serwisów kupuje obecnie 35 proc. polskich klientów sVOD (wzrost z 33 proc.).
Ostatni rok przyniósł też dalszy spadek ilości widzów nielegalnie ściągających filmy i seriale z torrentów - jest ich 9 proc. (spadek z blisko 12 proc.).
Badanie VideoTrack 9 agencja Wavemaker zrealizowała metodą CAWI (wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy internetu) na grupie 1662 widzów internetowych pod koniec lutego 2025 roku. Wavemaker definiuje widza internetowego jako osobę, której przynajmniej czasem zdarza się oglądać w sieci filmy, seriale i inne długie treści wideo.
(MNIE, 04.04.2025)
