Sejm za zwiększeniem kontroli KRRiT nad państwowymi mediami
Obecnie podmioty publicznej radiofonii i telewizji składają do KRRiT kwartalne sprawozdania z realizacji misji, po zmianach mają ustalać z przewodniczącym KRRiT kartę powinności (fot. Rafał Zambrzycki/ Flickr.com/SejmRP)
Sejm znowelizował ustawę o radiofonii i telewizji oraz ustawę o opłatach abonamentowych. Nowe przepisy wprowadzają m.in. kartę powinności, w której szczegółowo określone będą zadania misyjne nadawców publicznych. Nadawcy mają je ustalać z przewodniczącym KRRiT.
Jak już pisaliśmy, eksperci zwracają uwagę, że propozycje zmian w przepisach o radiu i telewizji zwiększają wpływ Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na media publiczne i marginalizują rolę Rady Mediów Narodowych.
Nowe przepisy wprowadzają m.in. tzw. kartę powinności, w której szczegółowo określone będą zadania misyjne nadawców publicznych na 5 lat, doprecyzowują definicję misji publicznej, regulują nadzór nad jej realizacją przez publiczne radio i telewizję.
Obecnie 19 podmiotów publicznej radiofonii i telewizji składa do KRRiT kwartalne sprawozdania z realizacji misji publicznej. Po zmianach w prawie mają ustalać z przewodniczącym KRRiT kartę powinności określającą projekty, które będą realizowane w ramach misji publicznej oraz plan ich finansowania zarówno ze środków publicznych, jak i z wpływów z działalności komercyjnej. Na podstawie tych planów KRRiT przekaże nadawcom środki z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Środki te nie będą mogły być wyższe niż nakłady poniesione na projekty realizowane w ramach misji pomniejszone o wpływy z tych projektów (np. przychody reklamowe).
Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2019 roku. Ustawa trafi teraz do Senatu.
(GDYJ, 22.07.2018)