KRRiT ze społecznymi konsultacjami w sprawie obsadzenia piątego multipleksu telewizyjnego

W ramach społecznych konsultacji, które ruszą prawdopodobnie 23 kwietnia i potrwają miesiąc, będzie można wyrazić swoją opinię, co KRRiT powinna zrobić z wolnymi miejscami naziemnymi (fot. Pixabay.com)
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji planuje konsultacje w sprawie sposobu obsadzenia piątego multipleksu telewizyjnego, obecnie nieużywanego.
W ramach społecznych konsultacji, które ruszą prawdopodobnie 23 kwietnia i potrwają miesiąc, będzie można wyrazić swoją opinię, co KRRiT powinna zrobić z wolnymi miejscami naziemnymi. Konsultacje zostaną ogłoszone na stronach regulatora.
Ponadto Urząd Komunikacji Elektronicznej musi wybrać operatora MUX 5, czyli podmiot odpowiadający za emisję kanałów. Zdaniem przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego najważniejszym kryterium przy jego wyborze powinna być niska cena dla nadawców.
- Mamy do czynienia praktycznie z monopolem na polskim rynku MUX. Jest Emitel (odpowiada za emisję wszystkich multipleksów ogólnopolskich - przyp. red.), którego ceny wydają się, patrząc z rozpoznania tego, co mówią nadawcy, praktycznie zaporowe - ocenił Świrski na konferencji prasowej.
Czytaj też: Narodowy Bank Polski liderem wśród reklamodawców "Do Rzeczy" i "Sieci"
KRRiT ustaliła też treść ogłoszenia konkursowego w sprawie wolnych miejsc na MUX 8. Pod koniec roku opuszczą go Zoom TV (Grupa Kino Polska) i Metro (TVN Warner Bros. Discovery), którzy nie złożyli wniosków o przedłużenie koncesji i pozostaną tylko w dystrybucji kablowo-satelitarnej.
- Te dwa sloty muszą być zagospodarowane, tego rodzaju ogłoszenie zostanie niebawem wydane - powiedział Maciej Świrski. Nadawcy będą mogli zgłosić kanały uniwersalne lub wyspecjalizowane.
Świrski odniósł się też do sprawy Krajowego Instytutu Mediów, który ze względu na brak środków z budżetu państwa, ograniczył działalność. - Ze względów, nazwijmy to technicznych, nie możemy zamknąć tego instytutu z dnia na dzień, bo to wymaga po prostu płynności finansowej, a także pewnych zobowiązań, które ten instytut ma na sobie. W związku z czym on jest w stanie ograniczonej funkcjonalności - stwierdził. Wspominał też, że teraz jest okres przed budżetowaniem i KRRiT zrobi ostatnią próbę wpisania do budżetu na przyszły rok funduszy na KIM. Powiedział także, że zwolniono większość osób pracujących przy badaniach.
(MNIE, 17.04.2025)
