W przyszłym roku Agora przygotuje program dobrowolnych odejść
Budynek Agory (fot. za agora.pl)
Zarząd Agory, związki zawodowe i rada pracowników ustalą w przyszłym roku warunki dobrowolnych odejść z tej spółki. To element trójstronnego porozumienia zawartego w poniedziałek 12 grudnia br. w sprawie zwolnienia 190 zamiast 135 - jak wcześniej planowano - pracowników "Gazety Wyborczej".
Warunki dobrowolnych odejść zarząd, związki i rada pracowników mają wypracować do końca pierwszego kwartału 2017 roku. Deklaracja zarządu Agory o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie dobrowolnych odejść pracowników w 2017 roku jest dodatkowym elementem trójstronnego porozumienia o tegorocznych zwolnieniach grupowych. Program ma obowiązywać "w razie zaistnienia przyczyny uzasadniającej konieczność ograniczania zatrudnienia".
Przyjęty w poniedziałek przez związkowców, radę pracowników i zarząd Agory aneks w sprawie zwolnienia 190 pracowników "Gazety Wyborczej" podtrzymuje zapisy trójstronnej umowy z października br., ustalone dla 135 zwalnianych. Zostały więc zachowane gwarancje: ustawowej odprawy powiększonej o jedną pensję (nie mniej niż 4500 zł), rocznej opieki zdrowotnej i pomocy przy poszukiwaniu pracy. - To dobry aneks, wywalczyliśmy to, co chcieliśmy. Spółka co prawda zwalnia więcej ludzi, ale robi to na tych samych zasadach, które wypracowaliśmy w październiku - mówi Wojciech Orliński, szef związków zawodowych działających przy Agorze.
Do końca br. wydawca "Gazety Wyborczej" zwolni nie więcej niż 190 osób. - Łączna szacowana wysokość rezerwy z tytułu ograniczenia zatrudnienia wyniesie około 7,4 mln zł i obciąży wyniki spółki i Grupy Agora za czwarty kwartał 2016 roku - informuje Nina Graboś, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w Agorze.
(JK, 13.12.2016)