Zmianę prowadzących audycję "Gość Radia Zet" komentują dziennikarze
![](/images/contents/photo_44188_1464848924_big.png)
(fot. materiały promocyjne Radia Zet)
Zastąpienie w Radiu Zet Moniki Olejnik przez Konrada Piaseckiego zaskoczyło dziennikarzy, niektórzy dostrzegają w tym powody polityczne. Sam redaktor naczelny Radia Zet tłumaczy zmiany tym, że rozgłośnia chce zachować "neutralność w przedstawianiu kluczowych dla Polaków tematów".
Przez ostatnie lata Monika Olejnik i Konrad Piasecki konkurowali na poranne wywiady polityczne - Olejnik prowadziła "Gościa Radia Zet", a Piasecki "Kontrwywiad RMF FM". We wrześniu 2012 roku Radio Zet zmieniło nawet porę emisji "Gościa Radia Zet" i wywiady obu dziennikarzy były nadawane niemal w tym samym czasie.
Od września "Gościa Radia Zet" będzie prowadzić Konrad Piasecki. ”Chcemy wnieść nową energię i spojrzenie do formuły programów społeczno-politycznych, zachowując charakterystyczną dla stacji dociekliwość i neutralność w przedstawianiu kluczowych dla Polaków tematów” – tak zmianę wytłumaczył w komunikacie redaktor naczelny Radia Zet Jarosław Paszkowski.
Zarząd Grupy Eurozet zaproponował Monice Olejnik kontynuowanie współpracy ze stacją i dalsze prowadzenie weekendowego programu ”Siódmy dzień tygodnia”. Dziennikarka nie przyjęła tej propozycji i odchodzi z Radia Zet (audycje ”Gość Radia Zet” i ”Siódmy dzień tygodnia” będzie prowadzić do zmiany ramówki na wakacyjną).
Branży nie dziwi, że Monika Olejnik nie chciała dzielić się rozmowami z politykami w Radiu Zet z Konradem Piaseckim. – Dziennikarze mają największe ego po muzykach i aktorach. Lider jest zawsze jeden. Koszulkę lidera ciężko rozerwać na dwie części – zwraca uwagę Bartosz Węglarczyk, dyrektor programowy Grupy Onet.pl.
– Na pewno może na tym zyskać Konrad Piasecki. Dla Radia Zet to również bardzo dobry ruch – mówi Marek Kacprzak, dziennikarz Polsat News. – Konrad Piasecki jest wizytówką RMF FM, jedną z nielicznych osób, która jest tam od bardzo dawna – dodaje.
– Zarówno Monika Olejnik, jak i Konrad Piasecki są najlepszymi wywiadowcami politycznymi w Polsce. Moim zdaniem jest to transfer 25-lecia. Nie przypominam sobie większego w branży radiowej – komentuje Kamil Dąbrowa, były dyrektor Programu I Polskiego Radia. – Konrad Piasecki miał za sobą świetny rok, którego zwieńczeniem była nagroda Dziennikarza Roku – przypomina. Dąbrowa nie ma wątpliwości: – Na pewno najbardziej traci RMF FM, który będzie musiał wypełnić lukę. Uważam, że dla Moniki Olejnik bezwzględnie jest miejsce w polskim eterze.
Niektórzy dziennikarze zwracają uwagę, że zmiana prowadzącego "Gościa Radia Zet" mogła mieć tło polityczne. – Pewnie Eurozet ma coś do załatwienia z obecnie panującą władzą, która Moniki Olejnik nie znosi. Mogły być naciski na radio – mówi Ewa Wanat, była dyrektor programowa radia Tok FM i Polskiego Radia RDC.
(KOZ, 02.06.2016)
![Pressletter](/images/pressletter_v2.jpg)