Komisja Etyki Polskiego Radia zajęła stanowisko w sprawie protestu Jedynki
Kamil Dąbrowa (fot. Piotr Król/Press)
Były już dyrektor Programu I Polskiego Radia Kamil Dąbrowa nie miał prawa podejmować akcji protestacyjnej na antenie publicznego radia bez szerokiej konsultacji z całą załogą - uznała Komisja Etyki Polskiego Radia. Jedynka w proteście przeciwko nowelizacji ustawy medialnej przez tydzień grała co godzinę hymny Polski i Unii Europejskiej. Według Komisji, protest powinien był przyjąć inną formę.
Decyzją Kamila Dąbrowy Program I od 1 stycznia co godzinę grał hymny Polski i Unii Europejskiej. Pomysł dyrektora podzielił zespół Jedynki, politycy PiS publicznie zapowiedzieli dymisję szefa anteny. Dąbrowa w piątek został odwołany ze stanowiska. "Powodem było sprzeniewierzenie się misji radia publicznego i upolitycznienie Programu I w postaci protestu, jaki był na antenie" - wyjaśniała dymisję "Presserwisowi" Barbara Stanisławczyk.
Komisja Etyki Polskiego Radia zajęła się sprawą w poniedziałek po proteście grupy pracowników radiowej Jedynki. Komisja Etyki w wydanej opinii przypomniała, że zgodnie z Konstytucją hymn RP podlega ochronie prawnej. "Użycie hymnu państwowego jest zarezerwowane dla sytuacji wyjątkowych. Zgadzając się, iż położenie mediów publicznych wywołuje głebokie zaniepokojenie uważamy, że protest powinien przyjąć inną formę" - uznała Komisja.
Według Komisji Etyki, dyrektor Kamil Dąbrowa "nie miał prawa podejmować akcji protestacyjnej na antenie publicznego radia bez szerokiej konsultacji z całą załogą". "Decydując się na taką formę protestu dyrektor powinien od samego początku informować słuchaczy, jaki jest cel akcji" - stwierdziła.
Komisja Etyki uznała, że działanie dyrektora Kamila Dąbrowy w tej sprawie jest "manipulacją wobec pracowników Programu I".
Skład Komisji Etyki: Maria Baliszewska, Ewa Heine, Justyna Janas, Irena Domańska-Kubiak, Anna Juśkiewicz, Małgorzata Zalewska.
KOZ