Do kogo trafi Grand Press Digital 2015 - znamy już nominowanych
Zwycięzcę Grand Press Digital ogłosimy podczas gali Grand Press – 10 grudnia 2015
Rafał Madajczak (ASZdziennik.pl), Vadim Makarenko (BIQdata.pl), Łukasz Mężyk i Michał Kolanko (300polityka.pl), ObserwatorFinansowy.pl i #dziejesienazywo (WP.tv), to nominowani w tegorocznej edycji Grand Press Digital. Nagroda ta jest przyznawana za innowacyjne podejście do wykorzystania nowoczesnych technologii w dziennikarstwie.
Rafał Madajczak (fot. Piotr Król/Press)
Rafał Madajczak został nominowany za ASZdziennik.pl, digitalowy projekt do publikowania "najlepszych zmyślonych newsów". Jego żarty są lepsze niż fakty, do tego stopnia, że niektóre media biorą je w ciemno jako prawdziwe i podają je jako własne newsy. W roku wyborczym zaczął sięgać po satyrę polityczną. Na Twitterze uruchomił profil @299politka, na którym prezentował "najbardziej #insidereskie spojrzenie na kampanię". Madajczak ma inwencję nie tylko do wymyślania newsów, ale także gatunków medialnych - format tl;dr (nazwa wywodzi się z wielkomiejskiego slangu) polega na streszczeniu w kilku słowach bardzo obszernych tekstów. Jeśli jest w Polsce jakiś odpowiednik "The Onion", to jest nim właśnie ASZdziennik.
Vadim Makarenko (fot. Adam Stępień/Agencja Gazeta)
Vadim Makarenko drugi rok z rzędu otrzymuje nominację za prowadzenie z sukcesem pionierskiego projektu z kategorii dziennikarstwa danych. Serwis BIQdata.pl to ambitny i najbardziej innowacyjny na polskim rynku projekt łączący profesjonalne dziennikarstwo z technologią. Efektem są doskonałe codzienne materiały redakcyjne. A tegoroczne udane działania komercyjne z pogranicza reklamy i tzw. akcji specjalnych (np. przy PZU Maratonie Warszawskim) pokazują, że odpowiednie wykorzystanie potencjału, jaki drzemie w redakcji rozumiejącej big data, może przynieść nie tylko wymierne korzyści czytelnikom, ale i finansowe wydawcy.
Łukasz Mężyk i Michał Kolanko (fot. Piotr Król/Press)
Łukasz Mężyk i Michał Kolanko to założyciele 300polityka.pl. Zostali nominowani za stworzenie serwisu, który inaczej niż wszyscy prezentuje informacje polityczne, eksperymentuje z relacjami na żywo, obstawia wieczory wyborcze i wyjeżdża z politykami w ogólnopolskie trasy. 300polityka.pl jest szybka jak media społecznościowe. Jej redakcja nie ma stałej siedziby - działa wirtualnie w Slacku, a do przygotowywania tekstów wykorzystuje Google Drive.
ObserwatorFinansowy.pl udowadnia, że publiczne pieniądze (serwis działa w ramach Narodowego Banku Polskiego) można dobrze wykorzystać na informację w Internecie. To platforma wiedzy z zakresu makroekonomii, finansów publicznych, bankowości i rynków finansowych stworzona z myślą o ekonomistach, finansistach, dziennikarzach, studentach. Cztery dni po publikacji w serwisie jego analizy na zasadzie wolnej licencji można publikować w innym medium. Autorami analiz są akademicy, ekonomiści polscy i zagraniczni, dziennikarze z różnych mediów. Niemal codziennie ObserwatorFinansowy.pl zamieszcza własne, autorskie produkcje wideo. Swoje treści (także po angielsku) oferuje w formie aplikacji na tablety (magazyn „Spot On”). Teksty są redagowane i przechodzą korektę, co w Internecie nie jest standardem.
Pasmo #dziejesienazywo Wirtualnej Polski to dowód, że dawniej Internet pchał się do telewizji, teraz wszyscy pchają się do WP.tv. I to na żywo. Codziennie rano na portalu rozmowy na aktualne tematy prowadzą znani dziennikarze: Jacek Żakowski, Paweł Lisicki, Michał Kobosko, Agnieszka Kopacz i Patrycja Wanat. Popołudniami emitowane jest pasmo lifestylowe. To już prawdziwa, a nie tylko zapowiadana, konkurencja dla tradycyjnej telewizji.
Tegorocznych nominowanych do Grand Press Digital wskazała redakcja "Press" po konsultacji z 28 specjalistami od cyfrowych mediów. Kto w tym roku otrzyma 15 tys. złotych w ramach Grand Press Digital, ogłosimy podczas gali Grand Press – 10 grudnia br. Partnerem nagrody jest firma Google.
(GK, 17.11.2015)