Lichocka i Rybicki laureatami Nagrody SDP, Hiena Roku dla Hajdarowicza i Buechi
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznało nagrody za 2013 rok. Za Hieny Roku SDP uznało Grzegorza Hajdarowicza (właściciela m.in. "Rzeczpospolitej") i Ralpha Buechi (przewodniczącego rady nadzorczej Ringier Axel Springer Polska).
W tym roku przyznano dwie równorzędne Główne Nagrody Wolności Słowa - Joannie Lichockiej i Jarosławowi Rybickiemu za film "Prezydent". Uhonorowano ich za podjęcie „problemu sytuacji Polski i polskiej racji stanu w koncepcjach prezydenta Lecha Kaczyńskiego, którego film jest pierwszą biografią”. Laureaci otrzymali 20 tys. zł.
Leszka Ciechońskiego doceniono za film dokumentalny „Tumult nad Łodzią”, w którym pokazał „niszczący mechanizm polityczny” - materiał pokazuje ponaddwudziestoletnią historię Festiwalu Filmowego Camerimage w Łodzi, który cztery lata temu przeniesiono do Bydgoszczy.
Nagrodę Watergate w kategorii dziennikarstwo śledcze otrzymali ex aequo: Anita Gargas za film „Anatomia upadku” i reporterka programu „TVN Uwaga” Edyta Krześniak za materiał „Mięso na receptę” oraz dziennikarze „Forbes Polska” Wojciech Surmacz i Nissan Tzur za artykuł „Kadisz za milion dolarów”.
Nagrodę im. Erazma Ciołka za fotografię społecznie zaangażowaną otrzymał autor fotoreportażu „18. rocznica masakry w Srebrenicy” Adam Guz, a nagrodę im. Eugeniusza Lokajskiego za fotografię sportową przyznano fotoreporterowi Polskiej Agencji Prasowej, autorowi fotoreportażu „Remek” Jackowi Turczykowi.
W konkursie SDP przyznano także nagrody za materiały dziennikarskie w dziewięciu innych kategoriach, w tym trzech nowych. Nagrodę im. Kazimierza Dziewanowskiego, wyróżniającą autorów materiałów o problemach międzynarodowych przyznano Maciejowi Grabysie i Witoldowi Gadowskiemu za film „Mitzvah” oraz Grabysie i Michałowi Królowi za film „Być Koptem”. Laureatką nagrody im. Macieja Łukasiewicza za materiały popularyzujące wiedzę o współczesnej cywilizacji i kulturze została Violetta Rotter Kozera - za film „Please Find. Henryk Mikołaj Górecki”. Marian Kawka, dziennikarz tygodnika „Pałuki”, autor publikacji „Pieniądze z wiatru jak placki ze śniegu” otrzymał Nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za dziennikarstwo ekonomiczne. Nagrodę im. Stefana Żeromskiego za publikację o tematyce społecznej otrzymał Mariusz Pilis, autor filmu „Bunt stadionów”. Tomasz Kwiatek, dziennikarz „Niezależnej Gazety Obywatelskiej” w Opolu, autor publikacji „Lewicka masakra piłą łańcuchową” został uhonorowany nagrodą im. prof. Stefana Myczkowskiego za materiały o problemach ochrony środowiska. Trzy nowe wyróżnienia przyznano: Patrycji Gruszyńskiej-Ruman, reportażystce Polskiego Radia za materiał „Szczęśliwy żywot Michała Wysockiego” (nagroda im. Janusza Kurtyki za publikacje o tematyce historycznej), Annie Bogdanowicz z Polskiego Radia Białystok za audycję "Jadą wozy" (nagroda Inicjatywy za podejmowanie tematów ważnych dla społeczności lokalnych) oraz Bartkowi Dobrochowi i Przemysławowi Wilczyńskiemu za cykl tekstów „Broad Peak. Piekło i niebo” publikowanych w „Tygodniku Powszechnym” (nagroda im. Kazimierza Wierzyńskiego w kategorii dziennikarstwo sportowe).
W konkursie oceniono prace 191 dziennikarzy, którzy łącznie nadesłali 397 prac. Laureatów wyłoniło jury pod przewodnictwem prezesa SPD Krzysztofa Skowrońskiego.
Podczas czwartkowej gali SDP wręczyło też wyróżnienia dla polskich dziennikarzy zaangażowanych w relacjonowanie wydarzeń na Ukrainie. Otrzymali je Paweł Bobołowicz z założonego przez Skowrońskiego Radia Wnet i Bartłomiej Maślankiewicz z TV Republika.
Tytuły Hieny Roku przyznano przewodniczącemu rady nadzorczej Ringier Axel Springer Polska Ralphowi Buechi za ingerowanie „w niezależność redakcji i dziennikarza” w czasie pracy nad publikacją „Kadisz za milion dolarów” (o tej sprawie piszemy w magazynie "Press") oraz właścicielowi "Rzeczpospolitej" Grzegorzowi Hajdarowiczowi za „łamanie zasad etyki środków masowego przekazu poprzez pozbawienie opieki prawnej dziennikarzy wydawanych przez jego spółkę Presspublikę tytułów prasowych w sprawach dotyczących okresu ich pracy w jego wydawnictwach”.
(PAP, BG, 30.01.2014)