Polsko-Niemieckie Dni Mediów w Schwerinie
Pod hasłem „Rozgrywki międzynarodowe: Europa w grze” odbyły się w Schwerinie V Polsko-Niemieckie Dni Mediów. Blisko 300 dziennikarzy dyskutowało od 14 do 16 maja na aktualne tematy polsko-niemieckie. Po raz piętnasty wręczono Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską.
Dni Mediów otworzył premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Erwin Sellering. Podczas inauguracji Katarzyna Sobierajska, wiceminister Sportu i Turystyki, mówiła o przygotowaniach Polski do Euro 2012. Dziennikarze sportowi, m.in. Gerhard Delling (ARD), Alfred Draxler („Bild”), Piotr Sobczyński (Telewizja Polska) dyskutowali z Marcinem Herrą, prezesem spółki PL.2012 koordynującej przedsięwzięcia związane z EURO 2012, o korzyściach, jakie mistrzostwa piłkarskie przyniosą Europie i gospodarzom tego wydarzenia.
Punktem kulminacyjnym Polsko-Niemieckich Dni Mediów był wręczenie Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej.Otrzymali ją dziennikarze z niemieckiej gazety „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ), Radia Koszalin i publicznej niemieckiej stacji telewizyjnej MDR-ARD. Laureaci otrzymują po pięć tysięcy euro nagrody. Na organizowany po raz piętnasty konkurs nadesłano 154 prace z obu krajów.
W kategorii Prasa zwyciężył artykuł „Der neue Schlesier” (Nowy Ślązak) Konrada Schullera, korespondenta FAZ w Polsce i na Ukrainie. Jego materiał przedstawia skomplikowaną historię mieszkańców Górnego Śląska i powstawanie nowej regionalnej świadomości, odrzucanej zarówno przez polskich, jak i niemieckich tradycjonalistów, myślących w kategoriach polsko-niemieckiej konfrontacji – powiedział w laudacji jeden z jurorów Adam Krzemiński. Pochwalił „literacką jakość” tekstów Schullera.
Nagrodę dla dziennikarza radiowego dostała Jolanta Rudnik z Radia Koszalin za audycję „Tutaj, here, hier”. Tematem jej reportażu jest przyjaźń między ludźmi, których łączy jedno miejsce na Pomorzu.
W kategorii Telewizja pierwsze miejsce przyznano programowi Markusa Frenzla „Loecknitz: Raj dla przybyszów i ostoja NPD”. Autor pokazał problemy leżącego nad granicą z Polską miasta, w którym co dziesiąty mieszkaniec jest Polakiem i gdzie równocześnie niepokojąco rosną wpływy skrajnej niemieckiej prawicy.
Organizatorami Dni Mediów są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacja Roberta Boscha, gospodarzem wydarzenia był kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie.
(16.05.2012)