Dział: RADIO

Dodano: Grudzień 13, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Radia samorządowe przeciwne zakazowi wydawania mediów przez samorządy

W Polsce działa siedem rozgłośni radiowych prowadzonych przez samorządy (fot. Drew Bae/Unsplash)

Przedstawiciele siedmiu działających w Polsce stacji radiowych prowadzonych przez samorządy wydali wspólne stanowisko w sprawie projektu wprowadzenia zakazu wydawania mediów przez samorządy. Taki projekt pojawił się w założeniach do ustawy medialnej i jest popierany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przedstawicieli mediów niezależnych i publicznych.

Propozycja ustawowego zakazu wydawania mediów przez samorządy pojawiała się już od wielu lat. Postulowały to m.in. Izba Wydawców Prasy, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych i Stowarzyszenie Mediów Lokalnych. Pod postulatem wprowadzenia całkowitego zakazu wydawania mediów (gazet, portali informacyjnych, rozgłośni radiowych, stacji telewizyjnych) przez jednostki samorządu terytorialnego oraz podmioty zależne od jednostek samorządu terytorialnego podpisało się ponad 50 redakcji, organizacji dziennikarskich i pozarządowych.

Z punktu widzenia niezależnych wydawców media samorządowe są nieuczciwą konkurencją, gdyż są dotowane przez samorządy, a dodatkowo działają na rynku reklamowym.

Przedstawiciele siedmiu działających w Polsce rozgłośni prowadzonych przez jednostki samorządu - gminne ośrodki kultury (Radio Bogoria - Grodzisk Mazowiecki, Radio Centrum - Kalisz, Radio Malbork, Radio Nakło, Radio Opatów, Radio Piekary Śląskie i Radio RSC - Skierniewice) wydali w tej sprawie wspólne stanowisko, w którym protestują przeciwko ograniczeniu działalności mediów samorządowych. W swoim piśmie powołują się na konstytucję, która zapewnia wolność prasy i rozpowszechniania informacji. Wskazują, że lokalne stacje samorządowe to element historii miast i regionów, a na niektórych obszarach samorządowe stacje są "ostatnim pełnowartościowym źródłem unikalnej informacji lokalnej". Samorządowi radiowcy uważają też, że wprowadzenie takiego zakazu ma cechy stosowania odpowiedzialności zbiorowej.

Jak dodają sygnatariusze stanowiska, "w czasie konsultacji na temat zmian w ustawie medialnej - media samorządowe - mimo prośby (3 stacji radiowych) nie zostały zaproszone do konsultacji czy rozmowy na ten temat". Podkreślają też, że w Polsce nie prowadzono do tej pory badań, które wykazałyby, że rozgłośnie samorządowe wpływają negatywnie na fakt rozwoju prywatnych stacji radiowych.

(PAR, 13.12.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.