Kampania społeczna "Wykreśl 212 kk"
Wydawcy zapowiadają działania zmierzające do likwidacji odpowiedzialności karnej za zniesławienie
Kampanię społeczną pod hasłem "Wykreśl 212 kk" zainaugurowała 5 września konferencja w warszawskim Domu Dziennikarza przy ul. Foksal, zorganizowana przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, Izbę Wydawców Prasy i Stowarzyszenie Gazet Lokalnych.
– Częstotliwość publikowania i emisji elementów kampanii to kwestia dobrej woli wydawców – mówi Dominika Bychawska, która koordynuje kampanię z ramienia Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Kampanii potrwa dwa miesiące. – Będziemy rozmawiać z wybranymi politykami i pytać, co sądzą o odpowiedzialności karnej za słowo. Obietnice wyborcze udokumentujemy i będziemy później rozliczać z nich parlamentarzystów – zapowiada Ewa Barlik ze Stowarzyszenia Gazet Lokalnych. - Zdajemy sobie sprawę, że Sejm nie wykreśli teraz artykułu 212 kodeksu karnego – przyznał podczas konferencji prasowej Adam Bodnar, wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. – Ale chcemy zmusić polityków, by odnieśli się do sprawy – zaznaczył.
Artykuł 212 kodeksu karnego pozwala karać za zniesławienie - jeśli doszło do niego w mediach, grozi za nie do dwóch lat więzienia. Tymczasem osoby, które zniesławiono, mogą dochodzić swoich praw również na gruncie prawa cywilnego. Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości w ub.r. wszczęto 246 postępowań z art 212. Skazano 164 osoby.
(06.09.2011)