Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 16, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

We wtorek wznowienie prac nad wnioskiem o postawienie Świrskiego przed Trybunałem Stanu

Rządząca większość zarzuca przewodniczącemu KRRiT m.in. to, że działa na szkodę mediów publicznych, nie przekazując im należnych z abonamentu środków (fot. Leszek Szymański/PAP)

Sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej wznowi jutro prace nad wnioskiem o postawienie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Dwa tygodnie temu członkom KRRiT udało się wyhamować pracę komisji, która nie zdążyła przesłuchać wezwanych świadków.

– Przybyli na posiedzenie członkowie KRRiT celowo zgłaszali szereg wniosków o charakterze formalnoprawnym, aby nie dopuścić do zrealizowania porządku obrad – mówi "Presserwisowi" Piotr Adamowicz (PO), przewodniczący sejmowej komisji kultury i środków przekazu. – Tym razem to im się udać nie powinno – dodaje.

Pociągnięcie do odpowiedzialności Macieja Świrskiego

Podczas zaplanowanego na wtorek posiedzenia komisja odpowiedzialności konstytucyjnej ma przesłuchać likwidatora i redaktora naczelnego Polskiego Radia Pawła Majchera oraz prof. Tadeusza Kowalskiego, który zasiada w KRRiT z ramienia Senatu.

Czytaj też: Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk pozywa TVN za reportaż na jego temat

Komisja odpowiedzialności konstytucyjnej przygotowuje wniosek do Sejmu, na podstawie którego zostanie uruchomiona procedura pociągnięcia do odpowiedzialności Macieja Świrskiego za jego działania na szkodę mediów publicznych. Rządząca większość zarzuca przewodniczącemu KRRiT m.in. to, że działa na szkodę mediów publicznych, nie przekazując im należnych z abonamentu środków. Druga grupa zarzutów to blokowanie koncesji dla nadawców prywatnych, takich jak TVN, TVN 24, Tok FM i Radio Zet.

Zgodnie z ustawą o Trybunale Stanu uchwała Sejmu o pociągnięciu do odpowiedzialności powoduje zawieszenie w czynnościach osoby, której dotyczy. Taką uchwałę podejmuje się bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Rządząca koalicja dysponuje wystarczającą liczbą w Sejmie do przegłosowania takiej uchwały i w efekcie zawieszenia Macieja Świrskiego w wypełnianiu funkcji przewodniczącego i członka KRRiT.

Czytaj też: TVP 1 z reportażem o ofiarach propagandowych materiałów TVP za czasów rządów PiS

(JF, 16.12.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.