Wydanie: ODPOWIEDZIALNY BIZNES
PKN Orlen - Pionierska inicjatywa w Europie

Poprzez Fundusz Grantowy PKN ORLEN wspiera swoich sąsiadów
Fundacja Fundusz Grantowy dla Płocka – inicjatywa, której współorganizatorem jest PKN ORLEN, dąży do rozwoju społecznego zaangażowania mieszkańców Płocka, ukierunkowanego na działania służące zmianie jakości życia w mieście na lepsze. Celem Fundacji jest wspieranie zaangażowania, działań i oddolnych inicjatyw społecznych organizacji pozarządowych oraz mieszkańców Płocka.

Początki tej inicjatywy sięgają 14 października 2002 roku, kiedy to w Płocku przedstawiciele władz miasta, PKN ORLEN i agendy ONZ, czym jest Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), podpisali list intencyjny w sprawie powołania Forum dla Płocka. Projekt zakładał włączenie lokalnego biznesu i organizacji społecznych do wspólnych prac z samorządem nad oceną i aktualizacją „Strategii rozwoju miasta Płocka do 2012 roku”.
Efektem prac i dyskusji Forum dla Płocka, w którym udział wzięło blisko 50 organizacji samorządowych, przedstawicieli lokalnego biznesu, a także mieszkańców i samorządu, było powołanie w maju 2003 roku z inicjatywy Urzędu Miasta Płocka oraz PKN ORLEN Funduszu Grantowego dla Płocka. Było to zaplecze finansowe pod auspicjami UNDP dla płockich organizacji pozarządowych pracujących na rzecz wspierania „Strategii zrównoważonego rozwoju”. W 2005/2006 roku doszło do przekształcania Funduszu w podmiot posiadający osobowość prawną i powołano Fundację, której założycielami są PKN ORLEN, Urząd Miasta Płocka i Basell Orlen Polyolefins.
Od samego początku działania Funduszu Grantowego skupiają się przede wszystkim wokół konkursów grantowych. Od 2003 roku nieprzerwanie przyznawane są granty dla organizacji pozarządowych, a od 2012 roku granty na organizację wypoczynku dzieci i młodzieży pozostających w mieście w okresie wakacji. Od 2015 roku również dla osób indywidualnych i grup nieformalnych z Płocka na realizację lokalnych inicjatyw.
Drugim filarem działalności Fundacji jest streetworking polegający na pracy z dziećmi ze środowisk wykluczonych społecznie. W latach 2013–2016 metodą tej pracy objęto prawie 60 dzieci z trzech płockich osiedli, prowadząc z grupami pracę w cyklach 3-letnim i 1,5-rocznym. Od br. Fundacja jest strategicznym partnerem Stowarzyszenia Wędka, założonego przez dotychczas współpracujących z Fundacją pedagogów ulicy, w zakresie usamodzielnienia streetworkingu w Płocku, wsparcia finansowego i przekazania know-how w tym zakresie.
Obecnie Fundacja zainicjowała kampanię edukacyjno-informacyjną „Serfuję bezpiecznie” skierowaną do najmłodszych mieszkańców Płocka (10–13 lat). Będzie ona w ciekawy sposób przygotowywać dzieci do świadomego korzystania z globalnej sieci, uwrażliwiać na zagrożenia i niebezpieczeństwa, tłumaczyć, dlaczego hejting i mowa nienawiści są złe i jakie konsekwencje mogą wynikać z ich stosowania w Internecie. Rodziców zaś wyposaży m.in. w umiejętność kontroli treści oglądanych i udostępnianych przez dzieci.
Efekty
4,9 MLN zł zaangażował do tej pory Fundusz w działania na rzecz płockich organizacji pozarządowych
100 tys. osób uczestniczyło w 350 projektach zrealizowanych dzięki wsparciu Funduszu
9,3 tys. najmłodszych płocczan wzięło udział w wypoczynku w trakcie ferii zimowych i wakacji, zorganizowanych przy wsparciu Fundacji
Kontakt
Fundusz Grantowy dla Płocka
tel. 24 367 44 44, 601 07 05 06
koordynator@plock.eu
www.funduszgrantowy.plock.eu
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter
