Temat: media narodowe

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 21, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wygaszanie kontraktów w przekształcanych mediach publicznych obejmie dyrektorów, kierowników i szefów

Wygaszanie kontraktów w spółkach mediów publicznych przekształcanych w instytucje mediów narodowych obejmie kadrę kierowniczą, a nie wszystkich pracowników, jak wcześniej planowano. Tak wynika z projektów ustaw składających się na tzw. dużą ustawę medialną.

W projekcie ustawy wprowadzającej ustawę o mediach narodowych i ustawę o składce audiowizualnej napisano:  "Nawiązany przed dniem przekształcenia stosunek pracy pracownika przekształconej osoby prawnej zatrudnionego na czas nieokreślony na stanowisku dyrektora, zastępcy dyrektora, kierownika bądź zastępcy kierownika lub na stanowisku szefa redakcji bądź zastępcy szefa redakcji wygasa z dniem 30 września 2016 r., chyba że do tego czasu strony zawrą umowę przewidującą dalsze trwanie stosunku pracy". Pracownikowi, którego stosunek pracy wygaśnie, ma przysługiwać odprawa pieniężna.
Projekty ustaw zakładają przekształcenie TVP, Polskiego Radia i PAP ze spółek prawa handlowego w instytucje mediów narodowych, a także zastąpienie abonamentu rtv, powszechną składką audiowizualną, ściąganą wraz z opłatą za prąd.
Przekształcenie to ma nastąpić od 1 lipca 2016 roku. Wyboru władz mediów publicznych miałaby dokonywać sześcioosobowa Rada Mediów Narodowych wybierana przez Sejm, Senat i prezydenta na sześcioletnią kadencję. Wśród kandydatów wybieranych przez Sejm jedno miejsce będzie ustawowo gwarantowane dla kandydata z największego klubu opozycyjnego.
Władze poszczególnych mediów, czyli dyrektorzy naczelni (pełnią funkcje redaktorów naczelnych), mieliby być wybierani w drodze konkursów jawnych spośród kandydatów zgłoszonych przez organizacje społeczne i stowarzyszenia twórcze. Mają być wybierani na co najmniej dwuletnie kadencje związaną z realizacją przyjętych planów programowo-finansowych. Ponowne powołanie na następną kadencję nie wymaga przeprowadzenia konkursu.

(21.04.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.