Dział: RADIO

Dodano: Kwiecień 24, 2025

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polskie Radio inwestuje w podcasty. Startuje 11 nowych formatów

- 10 mln osób słucha podcastów. To ludzie, którzy oczekują czegoś więcej niż 15-sekundowej rolki w mediach społecznościowych - mówi Paweł Majcher (fot. Rafał Guz/PAP)

Polskie Radio rozwija ofertę podcastów i rusza z 11 nowymi cyklami. Powstanie również serial radiowy, którego scenariusz napiszą bracia Miłoszewscy.

Polskie Radio zainaugurowało podczas środowej konferencji obchody swojego 100-lecia. - Chcemy powiedzieć słuchaczom i odbiorcom, jak Polskie Radio się zmienia - mówił Paweł Majcher, redaktor naczelny i likwidator spółki. Przypomniał, że dziś anteny publicznego radia nadają już w technologii cyfrowej. - Chcemy też zrobić rewolucję cyfrową w internecie, dostarczać naszym użytkownikom i słuchaczom treści cyfrowe wszędzie tam, gdzie są. Taka jest nasza przyszłość - tłumaczył Majcher.

- 10 mln osób słucha podcastów. To ludzie, którzy oczekują czegoś więcej niż 15-sekundowej rolki w mediach społecznościowych - mówi "Presserwisowi" Paweł Majcher. - Misją Polskiego Radia jest tworzenie dłuższych, wyczerpujących temat form. To wręcz nasza powinność. Aż dziw, że wcześniej nie przykładano się do tego - stwierdza.

Czytaj też: Polskie Radio chce zwolnić rzecznika prasowego. Związki otrzymały już informację

Podcasty dostępne są w nowym portalu Polskiego Radia, który opiera się na trzech filarach (archiwa, bieżące audycje i treści tworzone do internetu), a także platformach streamingowych i na YouTubie (w wersji wideo). 

Dziennikarz radiowej Jedynki Roman Czejarek ma nowy cykl "Sprawdzam", weryfikujący fakty i mity na ważne tematy. 

Aleksandra i Piotr Stanisławscy w podcaście "Laboratorium zbrodni" prezentują kulisy śledztw i pokazują, jakich metod naukowych użyli policjanci, by rozwikłać zagadkę.

"Na krawędzi - prawdziwe historie negocjatora policyjnego" to cykl oparty na wspomnieniach policyjnego negocjatora Krzysztofa Balcera.

"Mapa zbrodni" Grzegorza Kalinowskiego opowiadać będzie o zbrodniach międzywojnia, niemieckiej i sowieckiej okupacji oraz czasów powojennych.

Kryminalne zagadki historyczne Bartek Makowski i Przemysław Lis rozwiązywać będą w "Dziejach zbrodni".

Dziennikarka radiowej Dwójki Agata Kwiecińska i dyrygent Adam Banaszak mają przygotowywać podcast "Anatomia opery" (na stronie Polskiego Radia będzie rozbudowana wersja z utworami muzycznymi).

Daniel Wydrych z radiowej Jedynki zaczął tworzyć cykl wywiadów "Wytrych Wydrycha".

Paweł Sito w podcaście "Urodzeni w czasie" rozmawiać będzie z ludźmi, których łączy ten sam rok urodzenia. 

Z kolei podszyte psychologią wywiady ze znanymi muzykami znajdą się w podcaście "Muzyczne rozmowy Joanny Flis".

Aneta Korycińska, znana jako Baba od polskiego, stworzy podcast "Matura po godzinach", pokazujący jak zjawiska popkultury łączą się z tematyką maturalną.

Dziennikarze sportowi Dariusz Urbanowicz i Filip Jastrzębski mają mieć podcast "Sportowy jarmark".

Z kolei bracia Wojciech i Zygmunt Miłoszewscy będą autorami scenariusza nowego serialu radiowego "Zamiana". - Chciałbym wystartować z nim w czerwcu, a najpóźniej pojawi się jesienią - zapowiada Paweł Majcher.

W planach jest również kolejny podcast Romana Czejarka - o katastrofie promu Heweliusz.

Ponadto podcast polityczny "Strefa wpływów" Renaty Grochal, Jacka Czarneckiego i Rocha Kowalskiego od maja - w związku z kampanią wyborczą - emitowany będzie dwa razy w tygodniu, a na 16 maja zaplanowany jest odcinek z udziałem publiczności.

(KOZ, 24.04.2025)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.