RMF FM znowu rozszczepia program z lokalnymi reklamami i pogodą

Rozszczepienia z początkiem kwietnia wprowadzono w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście (fot. materiały prasowe)
RMF FM po 24 latach ponownie zaczął rozszczepiać program. Na sześciu rynkach emitowane będą lokalne reklamy i prognoza pogody.
Rozszczepienia z początkiem kwietnia wprowadzono w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście.
- Lokalną reklamę traktujemy raczej jako optymalizację zasobów. Mamy wysokie wypełnienie bloków reklamowych. Nadal będzie nam się znacznie bardziej opłacało sprzedawać reklamę ogólnopolską niż lokalną - mówi "Presserwisowi" Tomasz Ramza, prezes Grupy RMF.
Lokalna pogoda nadawana jest kilka razy dziennie, powstaje przy częściowym użyciu narzędzi sztucznej inteligencji, ale nadawca nie chce podać szczegółów. W tym czasie w pozostałej części kraju pojawia się pogoda ogólnopolska.
- Uważam, że treści lokalne są ważne dla naszych odbiorców, gdyż od zawsze naszą dewizą było i jest bycie bliżej słuchaczy. Zaczynamy od pogody w sześciu miastach. Na tym etapie będziemy obserwować, jak przyjmą ją słuchacze - mówi Tomasz Ramza. - Na dziś nie planujemy emitowania lokalnych serwisów informacyjnych ani wiadomości drogowych - dodaje.
Jak ustalił "Presserwis", nadawca RMF FM w piśmie poinformował Krajową Radę Radiofonii i Telewizji o rozszczepianiu programu. KRRiT - jeszcze w poprzednim składzie - w 2022 roku zezwoliła nadawcom na emitowanie pasm lokalnych.
Zakaz nadawania lokalnych pasm wydał radiu RMF FM w maju 2001 roku ówczesny przewodniczący KRRiT Juliusz Braun. W 2002 roku Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację nadawcy RMF FM, uznając, że nie było podstaw dla wprowadzenia zakazu. W pozwie wniesionym w 2003 roku przez zarząd spółki i jej poprzednich właścicieli radio domagało się odszkodowania za szkody wyrządzone RMF FM. Pomimo wyroku NSA i wytoczonego powództwa KRRiT podtrzymywała zakaz w kolejnych decyzjach.
W lutym 2016 roku Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził na rzecz RMF FM 83,2 mln zł odszkodowania od Skarbu Państwa. Krajowa Rada złożyła apelację. Wczoraj nie udało nam się ustalić, czy sprawa została już prawomocnie zakończona.
(KOZ, 04.04.2025)
