Nie żyje poznański dziennikarz Karol Szaładziński. Zmarł w wieku 59 lat
![](/images/contents/photo_85932_1739603779_big.jpg)
Karol Szaładziński był zafascynowany historią broni (screen: YouTube/Stowarzyszenie "A to historia!")
W wieku 59 lat zmarł poznański dziennikarz, redaktor i pasjonat historii Karol Szaładziński. O jego śmierci poinformowało Wydawnictwo Miejskie Posnania.
Szaładziński w latach 1992-1995 pracował w "Gazecie Poznańskiej", potem do 2009 roku był sekretarzem redakcji w poznańskim oddziale "Gazety Wyborczej". Kierował tam m.in. organizacją pomocy ludziom poszkodowanym przez wielkie powodzie w Polsce. W roku 1997 kierował akcją pomocy dla Opola, a w 2001 organizował i koordynował pomoc dla podkarpackiego Rożnowa. W roku 2006 był pomysłodawcą i współwykonawcą akcji ściągnięcia z Anglii i przekazania poznańskiemu muzeum Czerwca’56 koszulki, w której zginął Romek Strzałkowski – najmłodsza ofiara poznańskiego Czerwca.
W wydawnictwie Posnania pracował w redakcji "Kronik Miasta Poznania", a następnie był redaktorem naczelnym miesięcznika "Informator Samorządowy Metropolii Poznań". Prowadził też warsztaty dziennikarskie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w oraz w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.
Choć skończył psychologię, był zafascynowany historią. Jest współautorem dwóch książek: "Polsce zawsze i wszędzie służyć będę. Mundur i broń Wojsk Wielkopolskich 1918-1920" oraz "Przenikają z ulicy odgłosy strzałów. Mundur i broń Wojsk Wielkopolskich 1918-1920, część II". Pełnił również funkcję prezesa fundacji "A to historia!". Dzięki jego staraniom w Toruniu powstało Muzeum Rycerzy i Żołnierzyków, skupiające największy w Polsce zbiór figurek militarnych.
(PAR, 15.02.2025)
![Pressletter](/images/pressletter_v2.jpg)