Apelacja TikToka odrzucona. Chińska aplikacja coraz bliżej zakazu działalności w USA
TikTok uważa, że nowe przepisy są niezgodne z konstytucją (fot. Unsplash.com/Solen Feyissa)
W piątek Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych podtrzymał ustawę federalną zakazującą TikTokowi działalności w tym kraju ze względów bezpieczeństwa narodowego. Chyba że chińska spółka matka ByteDance sprzeda amerykańskiemu podmiotowi swoje udziały w aplikacji do 19 stycznia 2025 roku.
W swoim pozwie mającym na celu uchylenie postanowienia TikTok i ByteDance argumentowały, że prawo jest "w sposób oczywisty niezgodne z konstytucją". Sąd Okręgowy w Waszyngtonie orzekł jednak, że ustawa została dostosowana do ochrony bezpieczeństwa narodowego, a celem jest uniknięcie inwigilacji amerykańskich użytkowników przez platformę w domyśle kontrolowaną przez Komunistyczną Partię Chin.
Czytaj też: Alex Jones musi zapłacić 1,3 mld dol. za zniesławienie. Sąd apelacyjny podtrzymał wyrok
Prawo stanowi, że w przypadku braku sprzedaży przez właściciela platformy – chiński koncern ByteDance – zakaz dla TikToka wejdzie dziewięć miesięcy po jego uchwaleniu, czyli 19 stycznia 2025 roku. Ponadto prezydent USA dostaje możliwość przyznania jednorazowego przedłużenia "nie więcej niż 90 dni", jeżeli uzna, że ByteDance prowadzi negocjacje w celu sprzedaży TikToka. Oznaczałoby to, że datą ostateczną miałby być 19 kwietnia 2025 roku. Potem TikTok będzie miał blisko rok na finalizację transakcji. Musi być jednak jasne, że prowadzi takie rozmowy.
"Sąd Najwyższy ma bogatą historię ochrony prawa Amerykanów do wolności słowa i oczekujemy, że tak właśnie postąpi w tej ważnej kwestii konstytucyjnej" – piszą przedstawiciele TikToka w przesłanym nam oświadczeniu. "Niestety, zakaz TikToka został wymyślony i przeforsowany na podstawie niedokładnych, błędnych i hipotetycznych informacji, co doprowadzi do jawnej cenzury narodu amerykańskiego. Zakaz, o ile nie zostanie powstrzymany, uciszy 19 stycznia 2025 roku głosy ponad 170 milionów Amerykanów w USA i na całym świecie" – twierdzi biuro prasowe platformy.
Według ankiety Ipsos/Reuters przeprowadzonej na początku tego roku ok. 50 proc. Amerykanów popiera zakaz dla TikToka, 32 proc. jest mu przeciwnych, a 18 proc. nie ma zdania. Wśród respondentów w wieku 18-34 lat za zakazem opowiada się 31 proc. z nich, a 51 proc. jest przeciw.
Chińczycy będą odwoływać się do Sądu Najwyższego USA.
Czytaj też: Europejska Federacja Dziennikarzy także żegna się z platformą X Elona Muska
(MAC, 09.12.2024)