Szef KRRiT apeluje do ministry kultury o zakończenie likwidacji mediów publicznych
Maciej Świrski napisał, że według KRRiT "ustalanie kart powinności dla spółek mediów publicznych stoi w sprzeczności z celami procesu likwidacji" (screen: YouTube/Telewizja wPolsce)
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski zaapelował do ministry kultury Hanny Wróblewskiej o zakończenie procesu likwidacji spółek publicznej radiofonii i telewizji.
Maciej Świrski w piśmie do szefowej resortu kultury poinformował, że KRRiT nie przyjęła kart powinności Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i 17 regionalnych rozgłośni publicznych na lata 2025-2029.
Świrski: "Wystąpi znaczny niedobór środków finansowych"
"W ocenie Krajowej Rady do realizacji ustawowych zadań misji publicznej wszystkie jednostki publicznej radiofonii i telewizji wskazały szacunkowe koszty na poziomie niemożliwym obecnie do sfinansowania ze środków publicznych (przy jednoczesnym wykorzystaniu zaplanowanych środków własnych), co powoduje, że w każdym roku obowiązywania kart powinności na lata 2025-2029 wystąpi znaczny niedobór środków finansowych" – napisał szef Krajowej Rady.
Czytaj też: W KRRiT jest skarga na TVP Info za nieprawdziwą informację o konferencji Karola Nawrockiego
Jak przekazał Maciej Świrski, KRRiT zauważyła, że "wszelkie założenia co do przychodów nadawców publicznych w kolejnych latach obowiązywania kart powinności pochodzących z dotacji z budżetu państwa, bez wyraźnej podstawy prawnej regulującej takie dotacje, należy uznać za co najmniej przedwczesne i nieuzasadnione".
Przewodniczący Krajowej Rady przypomniał, że "w aktualnie obowiązującym systemie prawnym regulującym finansowanie mediów publicznych brak jest regulacji zapewniających stałe finansowanie ze środków publicznych innych niż środki abonamentowe".
"Powoduje to brak możliwości realnego i stałego finansowania misji publicznej przez nadawców publicznych ze środków publicznych w perspektywie najbliższych 5 lat (tj. w okresie obowiązywania kart powinności) na poziomie przekraczającym wpływy z opłat abonamentowych. Z przeprowadzonej analizy kart powinności na lata 2025-2029 wynika, że na pełną realizację zadań misji publicznej w okresie 5 lat, w kształcie określonym w tych kartach, brakuje środków finansowych w wysokości prawie 15 mld zł" – napisał.
Apel szefa KRRiT do ministry kultury
Maciej Świrski dodaje, że według KRRiT "ustalanie kart powinności dla spółek mediów publicznych stoi w sprzeczności z celami procesu likwidacji".
Czytaj też: Barbara Dziedzic kieruje "Pytaniem na śniadanie". Łukasz Nowicki wraca do prowadzenia śniadaniówki
Jego zdaniem do czasu przywrócenia stanu prawnego spółek mediów publicznych zgodnego z ustawą o radiofonii i telewizji "brak jest podstaw do ustalenia kart powinności jednostek publicznej radiofonii i telewizji na lata 2025-2029 w przedłożonym przez nie kształcie"
"W związku z powyższym apeluję do Pani Minister o pilne podjęcie działań mających na celu zakończenie procesu likwidacji spółek publicznej radiofonii i telewizji, jak również o zapewnienie tym spółkom stabilnego i wystarczającego systemu finansowania misji publicznej, który pozwoli na niezakłóconą realizację ustawowych zadań i powinności" – napisał szef Krajowej Rady.
Czytaj też: W "Newsweeku" radość po tym, jak Michał Szadkowski oficjalnie został naczelnym
(KOZ, 02.12.2024)