Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 16, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

KIM: 4 proc. gospodarstw domowych z tv naziemną nadal nie wymieniło odbiorników

Także MUX 8 naziemnej telewizji cyfrowej ma docelowo przejść na nowy system emisji (fot. Pixabay.com)

4 proc. gospodarstw domowych odbierających wyłącznie telewizję naziemną nadal nie wymieniło starych telewizorów i dekoderów – wynika z danych przekazanych "Presserwisowi" przez Krajowy Instytut Mediów.

To 171 tys. gospodarstw domowych. Pomiar pochodzi z okresu od początku stycznia do końca czerwca 2024 i nie był dotąd publikowany na stronach KIM. Z danych wynika, że gospodarstw domowych gotowych na nowy standard jest 96 proc. (w porównaniu z 95 proc. w fali styczeń-marzec). Z kolei z badania z okresu lipiec-październik 2023 roku wynikało, że nieprzygotowanych było 93 proc. wspomnianych gospodarstw. Pod koniec 2023 na nowy system emisji przeszedł MUX 3 z kanałami TVP.

KIM nie mierzy już gotowości na nowy standard

Obecnie nieprzystosowane do nowego standardu gospodarstwa domowe z oferty ogólnopolskiej mogą oglądać tylko kanały z ósmego multipleksu (to np. Nowa TV, Zoom TV, Republika czy wPolsce24).

Czytaj też: Telewizja Polska uruchomiła studio do realizacji podcastów i wywiadów

– Możemy oczekiwać, że za chwilę – wraz z promocją Black Friday, a potem Świętami – sprzedaż telewizorów wzrośnie. I tym samym wskaźnik odbioru standardu DVB-T2/HEVC (nowy standard – przyp. red.) także – przewiduje KIM.

Obecnie Krajowy Instytut Medów nie mierzy już gotowości na nowy standard. – Co do zasadności wznowienia pomiaru, będziemy podejmować decyzje w najbliższym czasie – informuje biuro prasowe KIM.

Przypomnijmy, że także MUX 8 naziemnej telewizji cyfrowej ma docelowo przejść na nowy system emisji. Zgodził się na to Urząd Komunikacji Elektronicznej, ale zmiana nie nastąpi szybko, bo wymaga jeszcze m.in. modyfikacji koncesji.

Czytaj też: UOKiK nakłada karę 68,5 mln zł na operatora kablowego Vectra za podwyżki abonamentu

(MNIE, 16.11.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.