Reklama, która ma znaczenie - 14. edycja Cannes Lions Creative Comms Meeting
Wydarzenie skoncentrowało się na prezentacji kampanii nagrodzonych na Festiwalu Kreatywności w Cannes (fot. Bartosz Podborowski)
"Better Comms" - pod tym hasłem przebiegała 14. edycja Cannes Lions Creative Comms Meeting.
Wydarzenie organizowane przez Q&A Comms oraz Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, skoncentrowało się na prezentacji kampanii nagrodzonych na Festiwalu Kreatywności w Cannes. Starano się również odpowiedzieć na pytanie, jak marketing może odpowiedzialnie reagować na wyzwania współczesności - nagrodzone w Cannes kampanie, takie jak "The Move To -15”, "Room for Everyone” czy "Adoptable” udowodniły, że kreatywność może być nie tylko narzędziem do promowania produktów, ale także środkiem do zmiany świata i odpowiedzią na rosnące oczekiwania konsumentów w zakresie ochrony środowiska i działań prospołecznych. Prezentowane case studies pokazywały, jak marki mogą działać odpowiedzialnie i że za kreatywnością mogą stać realne działania wspierające zrównoważony rozwój.
Kolejne panele dyskusyjne poruszały tematy istotne dla branży. Sylwia Jedyńska, sustainability managerka w Group One, podkreśliła znaczenie autentyczności w komunikacji proekologicznej. W trakcie swojego wystąpienia zauważyła, że zaufanie konsumentów można zbudować jedynie poprzez transparentne działania i konkretne wyniki.
Panel z udziałem Zbigniewa Lewickiego, global head of Unilever R&D Ice-cream, dostarczył przykładów na to, jak wdrażać zrównoważone rozwiązania w praktyce. Podzielił się on swoimi doświadczeniami w budowaniu marek, które działają zgodnie z ideą ESG, wskazując na rolę innowacji w procesach produkcyjnych oraz odpowiedzialnym zarządzaniu zasobami.
W panelu z Katarzyną Czarską, rzeczniczką fundacji Climate&Strategy, oraz Pawłem Nizińskim, CEO Better, zgłębione zostały kwestie odpowiedzialności społecznej i środowiskowej marek. Rozmowy dotyczyły m.in. tego, jak unikać greenwashingu, a jednocześnie skutecznie wdrażać komunikację proekologiczną. Czarska podkreślała, że autentyczne działania proekologiczne mogą przynieść firmom nie tylko zysk, ale także długofalowe korzyści w postaci lojalności konsumentów. – Współczesne marki muszą zrozumieć, że zaangażowanie w odpowiedzialność społeczną i ekologiczną to nie tylko trend, ale kluczowy element budowania długotrwałych relacji z konsumentami. Działania ESG nie mogą być jedynie dodatkiem do strategii – to fundament, na którym opierają się wartości, zaufanie i lojalność odbiorców – podkreślał Niziński.
Trzeci panel dyskusyjny poświęcony był temu, jak kreatywność może wspierać odpowiedzialność za przyszłość planety. Dr Karolina Adamska-Woźniak, dyrektorka zarządzająca Forum Odpowiedzialnego Biznesu, oraz Artur Cichoń, head of marketing Poland w Just Eat Takeaway.com, dzielili się swoimi doświadczeniami w integrowaniu kreatywności z działaniami ESG. Dyskusja dotyczyła również wyzwań, jakie młode pokolenia napotykają na rynku pracy oraz tego, jak marki mogą angażować swoich pracowników w działania proekologiczne. Adamska-Woźniak podkreśliła, że kreatywność nie może istnieć w oderwaniu od odpowiedzialności.
– Współczesne marki muszą umieć odpowiadać na oczekiwania nie tylko konsumentów, ale i swoich pracowników. Jesteśmy różnorodni pod wieloma względami, a wrzucanie nas w sztywne normy może prowadzić do wykluczeń. W tym kontekście warto zastanowić się, czym różni się sprawiedliwość od równości i która z tych wartości lepiej odpowiada na nasze problemy – mówiła Adamska-Woźniak.
"Press" był patronem medialnym 14. edycji Cannes Lions Creative Comms Meeting.
(CP, 25.10.2024)