Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 10, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP zamierza ograniczyć liczbę kanałów tematycznych. Co z FAST?

Marek Zając jest zastępcą dyrektora biura programowego TVP ds. audycji historycznych i dokumentalnych (fot. Piotr Król/Press)

Telewizja Polska chce ograniczyć ofertę swoich tradycyjnych kanałów tematycznych. Jednocześnie nie wyklucza tworzenia internetowych stacji w modelu FAST, czyli darmowego przekazu z reklamami.

Jak informowaliśmy, zniknąć mają kanały: młodzieżowy Alfa TVP, lifestylowy TVP Kobieta, dokumentalne TVP Nauka i TVP Dokument, a także TVP Kultura 2, TVP Historia 2 i TVP ABC 2, nadające w modelu hybrydowym (są dostępne m.in. na dekoderach naziemnych, ale można je odbierać dopiero po podłączeniu odbiornika do internetu).

Natomiast nowością ma być stacja TVP Wiedza, która ma zastąpić TVP Historia. Poza treściami o tematyce historycznej ma też emitować propozycje z kanałów TVP Nauka i Dokument.

Zmiany planowane przez TVP wymagają uwzględnienia w karcie powinności na lata 2025-2029, czyli w porozumieniu zawartym z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji, gdzie wpisywane jest funkcjonowanie konkretnych stacji TVP.

Czytaj też: Maciej Świrski proponuje fundusz misji publicznej. Abonament RTV uważa za anachroniczny

- Śledzą państwo media, wiedzą państwo, jak wyglądają relacje między TVP a KRRiT. Czekamy na stanowisko i decyzję KRRiT. Rozstrzygająca decyzja jeszcze do nas nie dotarła, dlatego musimy być gotowi na różne scenariusze - zauważył w trakcie konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej w Toruniu Marek Zając, zastępca dyrektora biura programowego TVP ds. audycji historycznych i dokumentalnych.

Jakie są powody ograniczania liczby kanałów tematycznych TVP? - Od Telewizji Polskiej oczekujemy, że będzie pełniła misję, że swoje kanały tematyczne będzie wypełniała dobrą produkcją premierową, że będzie wspierała np. twórców filmów dokumentalnych, że będzie prowadziła działania edukacyjne - tłumaczył Zając. Dodał, że TVP musi realizować misję publiczną, ale też optymalizować ofertę programową i koszty.

Zając podkreślił, że aby nie opierać kanałów na powtórkach, pojawił się pomysł uruchomienia jednego mocnego kanału TVP Wiedza, który połączy TVP Historia, TVP Nauka i TVP Dokument.

Według Nielsen Media w pierwszym półroczu 2024 roku TVP Historia miał średnio 0,48 proc. udziału w grupie ogólnej 4+ (spadek z 0,54 proc. w pierwszym półroczu 2023), TVP Nauka - 0,26 proc. (wzrost z 0,17 proc.), TVP Kobieta - 0,36 proc. (0,34 proc. w pierwszym półroczu 2023), a TVP Dokument - 0,28 proc. (0,22 proc. rok wcześniej). Alfa TVP, TVP Kultura 2, TVP Historia 2 i TVP ABC 2 nie są monitorowane przez Nielsena.

Od marca 2024 roku w strukturach biura programowego - poza TVP 1, TVP 2, TVP Rozrywka i TVP Seriale - znajdują się również TVP Kultura, TVP Historia, TVP Dokument, TVP HD, TVP Kultura 2, TVP Historia 2, TVP Kobieta, TVP ABC, TVP ABC 2, Alfa TVP i TVP Nauka. Telewizja Polska zlikwidowała bowiem dyrekcję większości kanałów tematycznych. W strukturze nie ma już Centrum Kultury i Historii (zarządzało TVP Kultura, TVP Historia, TVP Dokument i TVP HD), a także TVP ABC, TVP Nauka i TVP Kobieta jako osobnych jednostek organizacyjnych.

Mimo chęci zmniejszenia liczby tradycyjnych kanałów tematycznych, TVP zastanawia się nad tworzeniem internetowych kanałów FAST.

- Przyglądamy się temu, analizujemy. Rozumiemy, że biorąc pod uwagę gigantyczną bibliotekę programową TVP (...), mógłbym dziś między lunchem a kolacją wymyślić 40 kanałów FAST - powiedział Zając. I dodał: - Trwa poważna i pogłębiona refleksja, a wkrótce będą decyzje.

Kanały FAST w języku polskim mają w ofertach też m.in. Player (np. TVN Milionerzy i TVN Pora na show), Pilot WP (np. Auto Pilot i Karuzela Śmiechu) i Sweet.tv (m.in. stacje pod marką Da Vinci). Z kolei w przeszłości TVP w aplikacji TVP Go nadawała kanały emitujące np. zapętlone odcinki serialu "Reset" czy występy z "Polskich biesiad".

(MNIE, 10.10.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.