Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 10, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kanały nadające na MUX 8 nie przejdą szybko na wyższą jakość obrazu

Na ósmym mutltipleksie nadaje siedem kanałów (fot. Pixabay.com)

Proces przejścia kanałów z ósmego multipleksu telewizyjnego na wyższą jakość obrazu HD może potrwać nawet pół roku. Nie ma znaczenia, że na zmianę zgodził się już Urząd Komunikacji Elektronicznej, a decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

W środę odbyło się spotkanie zorganizowane przez Emitel, operatora MUX 8, z przedstawicielami nadawców obecnych na tym multipleksie. Na MUX 8 nadają: Nowa TV (Grupa Polsat Plus), Metro (TVN Warner Bros. Discovery), Zoom TV (Grupa Kino Polska), Telewizja WP (Wirtualna Polska Media), ViDoc TV (Red Carpet Media Group), Republika (Telewizja Republika) i wPolsce24 (Fratria).

Z ustaleń "Presserwisu" wynika, że do zmiany standardu emisji MUX z DVB-T na DVB-T2, która pozwoli na emisję kanałów w jakości HD, nie dojdzie szybko. Cały proces, który poprzedzą decyzje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, może potrwać nawet ponad pół roku.

Na razie nadawcy muszą wystąpić do KRRiT z wnioskami o zmianę zapisów ich koncesji dotyczących standardu emisji (dziś mają zapisy o standardowej rozdzielczości obrazu i systemie DVB-T). Dopiero gdy wszystkie koncesje zostaną zmienione, ruch będzie po stronie Emitelu. Ten będzie mógł wtedy rozpocząć proces zmian w emisji MUX.

Czytaj też: Maciej Świrski proponuje fundusz misji publicznej. Abonament RTV uważa za anachroniczny

Sama zmiana standardu ma nie wiązać się dla nadawców z dodatkowymi kosztami. Te ma pokryć Emitel.

Przypomnijmy, że na zmianę zgodził się już Urząd Komunikacji Elektronicznej, a decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

W trakcie uzgadniania treści decyzji przedstawiciele części nadawców skupieni w Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (Cyfrowy Polsat, TVN, Grupa Kino Polska) stwierdzili, że są przeciw wprowadzaniu zmian przez Emitel w dowolnym, wybranym przez niego momencie, gdyż stwarza to istotne ryzyko utraty koncesji przez nadawców. Emitel nie zgodził się z opinią KIGEiT, przypominając, że zgodnie z prawem do zmian w standardzie emisji może dojść dopiero m.in. po zmianach w koncesjach wszystkich nadawców. Mimo to UKE ostatecznie dopisał do decyzji punkt dotyczący konieczności dokonania zmian w koncesjach przez KRRiT.

Obecnie MUX 8 jest jedynym ogólnopolskim multipleksem, na którym kanały są dostępne w standardowej, a więc gorszej jakości. To także jedyny MUX ogólnopolski nadający w starym, mniej wydajnym systemie naziemnym DVB-T.

(MNIE, 10.10.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.