Zmarł David Burnham, były dziennikarz śledczy "NYT", autor artykułów o korupcji w policji i historii Serpico
Burnham został zatrudniony przez "NYT" w 1967 roku (screen: YouTube/US Gossip)
W wieku 91 lat zmarł David Burnham, były reporter śledczy "The New York Times", którego praca ujawniająca korupcję w nowojorskiej policji w latach 70. zainspirowała powstanie dwukrotnie nominowanego do Oscara filmu "Serpico".
Według "NYT" zmarł na skutek zadławienia podczas kolacji w swoim domu w Spruce Head w stanie Maine, co spowodowało zatrzymanie akcji serca.
Detektyw Frank Serpico, który próbował nakłonić policję do rozprawienia się z łapówkarstwem, był głównym źródłem Burnhama, stając się ostatecznie bohaterem thrillera kryminalnego Sydneya Lumeta z 1973 roku. Tytułowego bohatera zagrał Al Pacino, nominowany do Oscara.
Upamiętniając reportera, 88-letni obecnie Serpico napisał w mediach społecznościowych: "Nie zrobiłbym tego bez ciebie, David", obok zamieszczając kciuk w górę i emoji modlitwy.
Burnham został zatrudniony przez "NYT" w 1967 roku. Efektem jego artykułów były przesłuchania publiczne i zrujnowana reputacja najwyższych urzędników, w tym ówczesnego burmistrza miasta Johna Lindsaya. W raportach śledczych opisano, jak funkcjonariusze w ramach tuszowania spraw obejmujących całe miasto wyłudzali miliony dolarów od firm, handlarzy narkotyków i hazardzistów.
Na późniejszym etapie kariery Burnham przeniósł się do Waszyngtonu, gdzie jego praca polegała na badaniu zagrożeń bezpieczeństwa w elektrowniach jądrowych. Inna ważna historia Burnhama dotyczyła Karen Silkwood, pracowniczki elektrowni jądrowej w Oklahomie. Jej podejrzana śmierć po skażeniu plutonem stała się tematem filmu Mike'a Nicholsa z 1981 roku. Dramat, którego współautorką scenariusza jest Nora Ephron, zdobył pięć nominacji do Oscara. W tym dla grającej tytułową rolę Meryl Streep (wystąpili też Cher i Kurt Russell).
Burnham w 1986 roku opuścił "NYT" i opublikował kilka książek. Później został współdyrektorem Transactional Records Access Clearinghouse, projektu SI Newhouse School of Public Communications na Uniwersytecie Syracuse i był z nim związany aż do śmierci.
(MAC, 09.10.2024)