Francuska telewizja informacyjna LCI zawieszona w Mali na dwa miesiące
Kanał informacyjny LCI należy do TF1 Group
Wojskowy rząd Mali zawiesił na dwa miesiące nadawanie na terytorium tego afrykańskiego kraju prywatnego francuskiego kanału informacyjnego LCI. Jako powód podając, że na antenie padły "fałszywe oskarżenia" przeciwko armii i jej rosyjskim sojusznikom.
"Usługi telewizji LCI są wycofywane z pakietów wszystkich dystrybutorów usług nadawczych radiowych lub telewizyjnych posiadających zezwolenie w Mali na okres dwóch miesięcy" – malijski regulator mediów (HAC) podał w osobnym oświadczeniu.
Mali walczy przy pomocy Rosji
Władze stwierdziły, że program LCI wyemitowany 27 lipca zawierał "pogardliwe uwagi, nieuzasadnione twierdzenia i fałszywe oskarżenia o stosowanie egzekucji wobec malijskich sił zbrojnych i ich rosyjskich partnerów".
Czytaj też: Canal+ żąda 57 mln euro od TF1 za używanie znaku "+". Zarzuca nieuczciwą konkurencję
Mali walczy przy pomocy Rosji zarówno z powstaniem dżihadystów, jak separatystami na północy kraju. W 2022 roku junta zerwała wieloletni sojusz z byłym władcą kolonialnym Francją i zaczęła zacieśniać więzi z Rosją, która wysyłała do Afryki wojska z niesławnego korpusu najemników Wagnera.
Media znalazły się również pod presją w sąsiednich Burkina Faso i Nigrze, gdzie także rządzą przywódcy wojskowi, którzy doszli do władzy w drodze zamachu stanu.
Burkina Faso zawiesiła LCI w czerwcu 2023 r. po tym, jak komentarze dziennikarza na temat sytuacji powiązanej z przemocą dżihadystów zostały określone jako "fałszywe informacje".
Czytaj też: Pracownik Reutera zginął pod gruzami hotelu w Kramatorsku po rosyjskim ataku rakietowym
(MAC, 27.08.2024)