Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie cyberataku na Polską Agencję Prasową
Śledztwo w całości powierzono Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Departamentowi Postępowań Karnych (PAP/Albert Zawada)
Prokuratura wszczęła śledztwo ws. cyberataku na Polską Agencję Prasową. Chodzi o depeszę z 31 maja zatytułowaną „Premier RP Donald Tusk: 1 lipca 2024 r. zacznie się w Polsce częściowa mobilizacja". Informacja ta dwukrotnie ukazała się w serwisie PAP, choć nie została napisana ani nadana przez pracowników agencji.
„Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie prowadzenia dezinformacji polegającej na rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji mających na celu wywołanie poważnych zakłóceń w ustroju lub gospodarce Rzeczypospolitej Polskiej, przez nieustaloną osobę lub osoby biorące udział w działalności obcego wywiadu albo działające na jego rzecz, poprzez uzyskanie nieuprawnionego dostępu do informatycznego systemu edycyjnego Polskiej Agencji Prasowej S.A. w likwidacji oraz dwukrotnym opublikowaniu w dniu 31 maja 2024 roku o godzinie 14:00:53 i 14:17:15 w Codziennym Serwisie Informacyjnym PAP nieprawdziwych, dezinformujących depesz prasowych o rzekomym ogłoszeniu w Polsce częściowej mobilizacji" - przekazał Polskiej Agencji Prasowej prokurator Piotr Skiba z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Czytaj też: Po ataku hakerskim na serwis PAP rząd chce codziennie raportować o cyberzagrożeniach
Śledztwo w całości powierzono Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Departamentowi Postępowań Karnych - informuje PAP.
Sprawcy grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 8 lat. Chodzi o czyn z art. 130 par. 9 kodeksu karnego, który brzmi: „Kto, biorąc udział w działalności obcego wywiadu albo działając na jego rzecz, prowadzi dezinformację, polegającą na rozpowszechnianiu nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd informacji, mając na celu wywołanie poważnych zakłóceń w ustroju lub gospodarce Rzeczypospolitej Polskiej, państwa sojuszniczego lub organizacji międzynarodowej, której członkiem jest Rzeczpospolita Polska albo skłonienie organu władzy publicznej Rzeczypospolitej Polskiej, państwa sojuszniczego lub organizacji międzynarodowej, której członkiem jest Rzeczpospolita Polska, do podjęcia lub zaniechania określonych czynności, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8”.
(MA, 30.06.2024)