Dział: TELEWIZJA

Dodano: Czerwiec 21, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Fratria i Telewizja Republika wygrały konkurs KRRiT na miejsca na MUX 8

Jednym ze zwycięzców konkursu jest Telewizja Republika (screen: YouTube/Telewizja Republika)

Fratria i Telewizja Republika wygrały w konkursie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na miejsca na MUX 8.

Telewizja Republika zgłosiła w nim kanał Republika, a Fratria - wPolsce24. Miejsc nie otrzymały węgierska spółka TV2 Média Csoport Zártkörűen Működő Részvénytársaság (kanał PTV) i Polskie Wolne Media z grupy MWE Networks (Polska24).

O przyznaniu koncesji dla Fratrii i Telewizji Republika zdecydowano w piątek na dodatkowym posiedzeniu KRRiT.

"Na posiedzeniu 21 czerwca br., czterech członków KRRiT podjęło uchwałę o zagospodarowaniu wolnych miejsc na MUX-8. W mojej ocenie nastąpiło to z naruszeniem zasady dochowania należytej staranności wynikającej z braku wystarczającej informacji o wnioskodawcach i zignorowaniu niektórych opinii ekonomicznych" - napisał w oświadczeniu prof. UW Tadeusz Kowalski, członek KRRiT.

Jak dodał, przed posiedzeniem KRRiT z 21 czerwca zgłosił wniosek formalny o
weryfikację pod względem bezpieczeństwa i obronności państwa wszystkich wnioskodawców oraz podmiotów wchodzących w ich skład oraz ich beneficjentów rzeczywistych, którzy złożyli wnioski o udzielenie koncesji na MUX 8.

Prof. UW Tadeusz Kowalski przypomniał, że 12 czerwca członkowie Rady jednogłośnie przyjęli "Stanowisko w sprawie roli Krajowej Rady w sytuacji wojny hybrydowej". "W jego treści odnieśliśmy się do wynikających z przepisów ustawy o radiofonii i telewizji obowiązków zarówno obecnych nadawców jak i podmiotów ubiegających się o koncesję, aby nie tylko spełniali kryteria finansowe, inwestycyjne, techniczne, przestrzegali przepisów dotyczących radiokomunikacji i środków masowego przekazu oraz działalności programowej audycji (określonych w art. 36 ust. 1), ale również warunków dotyczących bezpieczeństwa i obronności państwa, zasad ochrony informacji niejawnych, dobrych obyczajów i wychowania, interesów kultury narodowej (art. 36 ust. 2). W stanowisku znalazł się słuszny postulat, że wobec tego, że KRRiT nie posiada samodzielnych kompetencji do weryfikacji podmiotów pod względem bezpieczeństwa i obronności państwa, powinno to następować na podstawie urzędowych danych uzyskanych od właściwych organów państwa, m.in. Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Obrony Narodowej, ABW, CBA, SKW" - napisał.

Jak dodał, wniosek o weryfikację nie uzyskał akceptacji większości rady. "Przyjmując  stanowisko byłem przekonany, że nie jest ono jedynie blankietowym wyrazem troski członków KRRiT o bezpieczeństwo informacyjne Polski. Odrzucenie mojego wniosku formalnego pokazuje, że jest inaczej" - przekazał prof. UW Tadeusz Kowalski.

Stacji na MUX 8 ma być docelowo siedem. Obecnie jest ich pięć: Nowa TV (Grupa Polsat Plus), Metro (TVN Warner Bros. Discovery), Zoom TV (Grupa Kino Polska), Telewizja WP (Wirtualna Polska Media) i ViDoc TV (Red Carpet Media Group).

(MNIE, 21.06.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.