Temat: fotografia prasowa

Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 04, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jakub Szymczuk zrezygnował ze stanowiska pierwszego fotografa prezydenta Andrzeja Dudy

Zdjęcie Jakuba Szymczuka z kijowskiego Majdanu nagrodzono na Grand Press Photo tytułami Zdjęcia X-lecia i w 2024 roku Zdjęcia XX-lecia (fot. Marek Gorczyński/PAP)

Jakub Szymczuk pożegnał się z Kancelarią Prezydenta RP. W mediach społecznościowych poinformował, że rezygnuje z pracy w charakterze osobistego fotografa prezydenta Andrzeja Dudy. Decyzję uzasadnia popadaniem w rutynę. Z informacji "Presserwisu" wynika, że zastąpić ma go Marek Borawski, który fotografuje dla Kancelarii Prezydenta od 2021 roku.

Jakub Szymczuk poinformował, że decyzję o odejściu z Kancelarii Prezydenta podjął już 13 marca, podczas wizyty Andrzeja Dudy w Waszyngtonie.

Jakub Szymczuk: "Czas ustąpić miejsca"

"Kiedy fotograf już wie, którędy do Owalnego (gabinetu) i właściwie, mógłby tam trafić sam – nie ma już tej emocji wejścia w nowy świat. Jak nie ma tej emocji, tego »nerwu« od którego ślizga się aparat w spoconej dłoni – czas ustąpić miejsca tym, którzy to poczują" – napisał Szymczuk w mediach społecznościowych.

Czytaj też: Krzysztof Stanowski zapowiada debatę z prorosyjskim propagandystą. "Pogratulować pomysłu"

I dalej: "Ta emocja, to istota czytania chaosu – a fotoreporter jest tym, który czyta chaos, wybiera z niego najbardziej harmonijne kawałki i nimi opowiada historię. Czytelną i jasną. Kiedy nie ma tej emocji, wchodzi rutyna a rutyna jest najgorszym wrogiem opowieści".

Press

O swojej decyzji Jakub Szymczuk poinformował w mediach społecznościowych (screen: Facebook/Jakub Szymczuk - Siła Obrazu)

"Ktoś powie – wypaliłeś się. Po tak intensywnych siedmiu latach, trudno zachować pierwotną energię, a mnie ona napędza, wzmacnia percepcję. Jeżeli wypalenie jest tęsknotą za tym uczuciem, to można tak to nazwać. Jednak wypalenie, kojarzy mi się z czymś negatywnym a ja po tych siedmiu latach mam praktycznie same dobre doświadczenia. Wolę to nazywać pójściem nową drogą, w poszukiwaniu zupełnie innych doświadczeń" – dodał Jakub Szymczuk.

Szymczuka ma zastąpić Marek Borawski

Szymczuk zapewnił, że wkrótce rozpocznie nowy rozdział w karierze zawodowej. "Co dalej? Kurs ku nowym, nieodkrytym jeszcze dla mnie »lądom«. Cała naprzód! Świat jest ogromny a kosmos jest nieskończony. Dużo się jeszcze wydarzy! Jeszcze się zobaczymy, choć już w innych dziedzinach fotografii i nie tylko" – przekazał Jakub Szymczuk, jednak nie podał szczegółów.

Czytaj też: Polska po ataku hakerów na PAP wyda ponad 3 mld zł na cybertarczę

Pierwszym fotografem prezydenta RP został w październiku 2017 roku. Wcześniej pracował w "Gościu Niedzielnym". W 2014 roku jego fotografia z protestów na kijowskim Majdanie otrzymała tytuł Zdjęcia Roku w konkursie Grand Press Photo. Nagrodzono ją też tytułami Zdjęcia X-lecia i w 2024 roku Zdjęcia XX-lecia Grand Press Photo.

Jakuba Szymczuka w Kancelarii Prezydenta zastąpić ma Marek Borawski, drugi fotograf prezydenta Dudy, który wykonywał obowiązki Szymczuka podczas jego nieobecności.

Czytaj też: TVP 1 liderem oglądalności w maju. Kanał TVP Info znalazł się dopiero na 15. miejscu

(MAK, 04.06.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.