Dział: INTERNET

Dodano: Maj 30, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kolejny front krucjaty Świrskiego: tym razem Reset Obywatelski

- Taka interpretacja przepisów to narzędzie do zastraszania i kontroli twórców internetowych oraz mediów obywatelskich - mówi Marcin Celiński (na zdjęciu) (fot. Rafał Masłow)

Szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski chce nałożyć karę na fundację Reset Obywatelski, która prowadzi kanał na YouTube. Bo fundacja nie wpisała się do rejestru nadawców telewizyjnych prowadzonego przez KRRiT - donosi Onet.

Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji "programy rozpowszechniane w systemie teleinformatycznym" należy zgłaszać do rejestru. Fundacja, która realizuje codzienne audycje, miała więc obowiązek to zrobić. Przepis ten jest w dużej mierze martwy - youtuberzy, a nawet instytucje, którzy komunikują się z odbiorcami przez YouTube, często spontanicznie, nie uważają siebie za telewizję i uznają, że rejestr ich nie dotyczy.

Maciej Świrski znów skorzystał jednak z okazji, by uderzyć w fundację-medium, której nie lubi. W Resecie Obywatelskim - który określa się jako "miejsce swobodnej myśli i wolnego słowa, tworzone tak przez dziennikarzy, jak i odbiorców" - realizują się m.in. Marcin Celiński, Radosław Gruca, Grzegorz Rzeczkowski, Tomasz Piątek. Kanał ma 62,6 tys. subskrybentów i wyemitował 5,6 tys. filmów.

- My się na to nie godzimy - mówi Onetowi Marcin Celiński z Resetu Obywatelskiego. - Taka interpretacja przepisów to narzędzie do zastraszania i kontroli twórców internetowych oraz mediów obywatelskich. - Sytuacja robi się absurdalna i wręcz groźna, bo zgodnie z interpretacją szefa KRRiT, każdy youtuber mógłby takie pismo od pana Świrskiego dostać, bo przecież także, cyklicznie pojawiając się na YouTube, realizuje jakiś "program", jak to ujmuje pan Świrski - mówi Celiński.

Świrski chce ukarać fundację karą w wysokości 10 procent jej rocznych dochodów. Reset Obywatelski będzie się odwoływał do sądu.

Jak i kogo karze Maciej Świrski i dlaczego są to zawsze treści i media krytyczne wobec PiS - pod tym linkiem

(oprac. MAT, 30.05.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.