Temat: konkursy i nagrody

Dział: PRASA

Dodano: Maj 28, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego: Fernanda Melchor autorką najlepszej książki reporterskiej

Autorka najlepszej książki reporterskiej otrzymała 100 tys. zł, tłumacz – 20 tys.

Fernanda Melchor jest laureatką 15. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jej książka "To nie jest Miami", którą na język polski przetłumaczył Tomasz Pindel, a opublikowało Wydawnictwo ArtRage, została uznana przez jury za najlepszy reportaż ubiegłego roku.

Książka meksykańskiej pisarki Fernandy Melchor to cykl reportaży z jej rodzinnego Veracruz.

Czytaj też: Do końca roku ustawa medialna będzie gotowa? Minister kultury: "Liczymy na to"

"Żeby zrealizować jej pomysł na opowiedzenie o meksykańskim Veracruz, mieście przemocy, korupcji i wojen narkotykowych gangów, gdzie w atmosferze ciągłego zagrożenia usiłują żyć zwykli obywatele, kamera jest bezużyteczna. (…) Tu nic nie jest tym, czym jest na pozór. Nie tylko Miami nie jest Miami. Również morderczyni swoich dzieci nie jest morderczynią, choć za taką się podaje. Historia matki, która zadarła z dilerami jest prawdopodobnie dużo straszniejsza. Błyski na niebie to nie UFO wiozące sympatycznych kosmitów, jak wierzy mała dziewczynka. Ale jak zdjęcie miałoby wyrazić to, że światła awionetki przemycającej narkotyki również ludzie dorośli wolą uważać za pojazd międzyplanetarny? Te złożoności najlepiej jest w stanie oddać literatura" – to fragment laudacji wygłoszonej przez Katarzynę Surmiak-Domańską, przewodniczącą jury, podczas uroczystości wręczenia Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, która odbyła się w sobotę 25 maja.

Autorka najlepszej książki reporterskiej otrzymała 100 tys. zł, tłumacz – 20 tys.

Nagrody pieniężne (autorka i autorzy po 10 tys. zł, tłumaczka – 5 tys. zł) otrzymały także pozostałe osoby nominowane do Nagrody: Marta Abramowicz ("Irlandia wstaje z kolan"), Michał Książek ("Atlas dziur i szczelin"), Bartosz Żurawiecki ("Ojczyzna moralnie czysta. Początki HIV w Polsce") oraz Ersin Karabulut ("Kroniki ze Stambułu" tom 1, w przekładzie Ady Wapniarskiej).

Czytaj też: Tygodnik "Newsweek Polska" podrożał do 12,90 zł. RASP nie tłumaczy decyzji

Do 15. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zostało zgłoszonych 145 książek – 105 z nich zostało napisanych po polsku, 40 to tłumaczenia. Książki nadesłało 38 wydawnictw. Nagrodę przyznało jury w składzie: Katarzyna Surmiak-Domańska, Søren Gauger, Elżbieta Sawicka, Abel Murcia Soriano i Ludwika Włodek. Sekretarz jury jest Maria Krawczyk.

Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego organizuje i funduje Miasto Stołeczne Warszawa. Partnerem Nagrody jest redakcja "Gazety Wyborczej".

Czytaj też: Węgierska TV2 komentuje start w konkursie KRRiT. "Kanał PTV głównie dla kobiet"

(MAK, 28.05.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.