Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 27, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Czterech chętnych na nadawanie na MUX 8. W tym Republika, Fratria oraz Węgrzy

W konkursie udziału nie wzięli czołowi nadawcy w Polsce (fot. Pixabay.com)

Cztery podmioty wystartowały w konkursie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na dwa miejsca na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.

Telewizja Republika zaproponowała kanał Republika. Fratria, wydawca tygodnika "Sieci" i nadawca telewizji wPolsce.pl, zgłosiła stację wPolsce24. Spółka Polskie Wolne Media z grupy MWE Networks wystartowała z pomysłem na telewizję Polska24.

W konkursie brak czołowych nadawców

Wniosek złożyła również węgierska spółka TV2 Média Csoport Zártkörűen Működő Részvénytársaság – chce uruchomić w Polsce kanał PTV. To nadawca kanałów na Węgrzech, w tym TV2. Koncern należy do węgierskiego biznesmena Józsefa Vida, związanego z Lőrincem Mészárosem, politykiem partii Fidesz Victora Orbana, premiera Węgier.

Czytaj też: Regionalne rozgłośnie publiczne ze wspólną kampanią. Informują o braku pieniędzy z KRRiT

W konkursie nie wzięli udziału czołowi nadawcy, jak Telewizja Polsat i TVN Warner Bros. Discovery.

MUX 8 od początku nie był brany pod uwagę przy tzw. refarmingu, który wiązał się ze zmianą standardu naziemnego. W konsekwencji kanały dostępne na ósmym multipleksie mogą być nadal odbierane także na starszych dekoderach i telewizorach. Jednocześnie MUX 8 ma faktyczny mniejszy zasięg od innych multipleksów ogólnopolskich (nadaje w innym paśmie i w większości w innej polaryzacji niż pozostałe MUX). Obecnie Emitel, operator MUX 8, stara się w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej o zmianę rezerwacji częstotliwości multipleksu poprzez możliwość nadawania w nowym standardzie, a w konsekwencji podniesienia jakości obrazu kanałów do HD.

Stacji na MUX 8 ma być docelowo siedem. Obecnie jest ich pięć: Nowa TV (Grupa Polsat Plus), Metro (TVN Warner Bros. Discovery), Zoom TV (Grupa Kino Polska), Telewizja WP (Wirtualna Polska Media) i ViDoc TV (Red Carpet Media Group).

Czytaj też: "Najgorzej zorganizowana mulitliga". Polsat żegna się z prawami do polskiej piłki blamażem z multiligą 1 Ligi

(KOZ, 27.05.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.