Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 22, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski nie pojawi się na sejmowej podkomisji w sprawie TVN Style

Koncesja TVN Style wygasa 28 lipca (screen: YouTube/Co leci w tv)

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski odmówił uczestnictwa w posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej do spraw mediów i polityki audiowizualnej, które miało być poświęcone sprawie rekoncesji TVN Style.

Jak informowaliśmy w "Presserwisie", na czwartkowe posiedzenie zaproszono członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i jej przewodniczącego Macieja Świrskiego. Posłowie chcieli dowiedzieć się, dlaczego proces rekoncesyjny TVN Style trwa tak długo.

Z pisma do przewodniczącego podkomisji posła Macieja Wróbla, do treści którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna", wynika, że na posiedzeniu nie pojawi się Maciej Świrski.

"Przedmiot posiedzenia określony porządkiem dziennym wykracza poza kompetencje organu władzy ustawodawczej w ramach którego podkomisja funkcjonuje. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (w tym jej Przewodniczący) jest niezależnym od władzy ustawodawczej organem konstytucyjnym o przeznaczonych wyłącznie dla tego organu kompetencjach, w tym m.in. spraw koncesji radiowo-telewizyjnych" - napisał w piśmie Maciej Świrski. I dodał: "Jakiekolwiek próby ingerencji przez komisję Sejmu RP, czy sam Sejm RP w zastrzeżone przez Konstytucję RP oraz ustawę o radiofonii i telewizji dla Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz jej Przewodniczącego zakresy działalności, stanowią uzurpację władzy ustawodawczej względem uprawnień niezależnego organu konstytucyjnego, a próby przesłuchiwania Przewodniczącego KRRiT na te okoliczności - wywieranie nacisku".

Czytaj też: WP w dwa dni zwolni 120 osób, wczoraj 10 dziennikarzy. "Zero sentymentu w biznesie"

Według Świrskiego porządek posiedzenia może wskazywać, że przewodniczący podkomisji oraz jej członkowie występują w imieniu i na rzecz prywatnego podmiotu, starając się wywrzeć nacisk na organ administracyjny. Jak dodał, na posiedzeniu nie pojawi się on ani nikt z członków z jego upoważnienia.

Czytaj też: Znak przeprasza syna Kory za fragmenty jej biografii, ale podtrzymuje, że książka jest rzetelna

Satelitarna koncesja TVN Style wygasa 28 lipca br. O jej przedłużenie na kolejnych 10 lat nadawca wystąpił już w lipcu 2023 roku. Najpierw proces opóźniano z powodu monitoringu programowego, który wykazał, że kanał ma za mało programów publicystycznych i dokumentalnych. Później przewodniczący KRRiT Maciej Świrski miał stwierdzić, że ma wątpliwości co do stacji, ale nie ujawnił jakie.

(MNIE, 22.05.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.