Dział: PRASA

Dodano: Maj 16, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Izba Wydawców Prasy domaga się zmiany systemu punktacji publikacji naukowych. 22 organizacje poparły list do Ministerstwa Nauki

Izba Wydawców Prasy apeluje do resortu nauki i szkolnictwa wyższego o zmianę zasad publikacji naukowych (fot. Leszek Szymański/PAP)

Przyjęty w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy system punktacji publikacji naukowych szkodzi czasopismom branżowym i fachowym, a w szerszym kontekście - całej polskiej gospodarce - alarmuje Izba Wydawców Prasy. W piśmie przesłanym do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wysuwa postulaty, jak problem rozwiązać.

- W liście zawarliśmy propozycje konkretnych poprawek do rozporządzenia regulującego kwestię publikacji naukowych. Bez wprowadzenia tych zmian w przepisach niemal cały sektor prasy fachowej będzie wykluczony z systemu punktacji - mówi Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy (IWP). - Nasz list poparły 22 organizacje branżowe i przedstawiciele świata nauki. Jesteśmy gotowi do rozmów na ten temat z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego - podkreśla.

Jak stwierdza, problem dotyczy niezliczonych wydawców tytułów branżowych i fachowych, którzy w obecnej sytuacji są pozbawieni możliwości publikacji artykułów naukowych. - Kilka lat temu wprowadzono rozporządzenie, które wysoko punktuje publikacje w czasopismach zagranicznych. W rezultacie polskim naukowcom nie opłaca się publikować w polskich tytułach - mówi Marek Frąckowiak.

W jego ocenie polscy wydawcy tracą z tego tytułu opiniodawczych autorów. - Ale traci też cała gospodarka, bo pisma branżowe i fachowe nie mogą pełnić roli łącznika między światem nauki i poszczególnymi działami gospodarki. Publikacja artykułu w piśmie poświęconym konkretnej branży ma szansę dotrzeć do jej przedstawicieli. Tymczasem ta sama publikacja, która ukaże się w zagranicznym piśmie naukowym zostanie w kraju szerzej niezauważona - dodaje.

IWP zapewnia, że ma receptę na przywrócenie prasie fachowej i branżowej należnej jej roli w zakresie synergii nauki i gospodarki, która jest realizowana m.in. poprzez propagowanie wyników badań naukowych i rozwijanie polskiej myśli naukowo-technicznej.

"Znaczenie prasy branżowej dla krajowej praktyki zawodowej w licznych branżach i tym samym dla gospodarki, jest ogromne” - czytamy w komunikacie IWP. "Zapewniana przez fachowe czasopisma relacja praktyków zawodowych z naukowcami, ma też ogromne znaczenie dla rozwoju nauki polskiej. Niezbędne jest więc uwzględnienie prasy fachowej w systemie punktacji czasopism i wprowadzenie stabilnych zasad ewaluacji”.

W liście przesłanym na ręce Dariusza Wieczorka, ministra nauki i szkolnictwa wyższego, IWP postuluje:

● Stworzenie "Listy czasopism branżowych" i umiejscowienie prasy branżowej w Kryterium

● Rozszerzenie baz referencyjnych o bazy międzynarodowe Index Copernicus, EBSCO, CEJSH, DOAJ, Hein online czy popularny w wielu krajach OECD/UE Google Scholar, a także krajowe BazTech, BazEkonom, BazHum i AGRO

● Dodanie współczynnika wpływu na krajową praktykę i gospodarkę oraz zwiększenie liczby slotów w ocenie naukowców

● Wprowadzenie stabilnych zasad ewaluacji czasopism.

(JF, 16.05.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.