Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 06, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Al Jazeera zablokowana w Izraelu. Władze zabrały sprzęt i zamknęły biuro katarskiej telewizji

"Kanał Al Jazeera podżegający przeciwko naszemu państwu zostanie zamknięty w Izraelu” - napisał Netanjahu w mediach społecznościowych po jednomyślnym głosowaniu rządu (screen: YouTube/ Sky News)

Władze izraelskie dokonały nalotu na pomieszczenia w hotelu w Jerozolimie zajmowane przez Al Jazeerę. Przedtem, także w niedzielę, podjęta została decyzja o lokalnym przedstawicielstwie należącej do Kataru stacji telewizyjnej.

Film udostępniony w internecie przedstawia funkcjonariuszy w cywilu demontujących sprzęt w pokoju hotelowym.

Czytaj też: Dwaj rosyjscy dziennikarze aresztowani za współpracę z kanałem Nawalnego

Gabinet premiera Benjamina Netanjahu podjął decyzję o wyłączeniu sieci na czas trwania wojny w Gazie twierdząc, że katarska telewizja zagraża bezpieczeństwu narodowemu.

Al Jazeera nazwała to "akcją przestępczą", a oskarżenie, że sieć zagraża bezpieczeństwu Izraela, jest "niebezpiecznym i absurdalnym kłamstwem", które naraża na ryzyko dziennikarzy. Sieć krytykowała izraelską operację wojskową w Gazie, skąd przekazywała informacje przez całą wojnę.

"Kanał Al Jazeera podżegający przeciwko naszemu państwu zostanie zamknięty w Izraelu" – napisał Netanjahu w mediach społecznościowych po jednomyślnym głosowaniu rządu.

W oświadczeniu napisano, że środek ten obejmuje zamknięcie biur Al Jazeery w Izraelu, konfiskatę sprzętu nadawczego, odcięcie kanału od operatorów kablowych i satelitarnych oraz zablokowanie jego stron internetowych. Izraelscy dostawcy telewizji satelitarnej i kablowej zawiesili nadawanie Al Jazeera w związku z decyzją rządu.

Czytaj też: Reporter "Forbesa" aresztowany za informowanie o rosyjskich zbrodniach w Buczy

W zeszłym miesiącu parlament Izraela ratyfikował ustawę zezwalającą na tymczasowe zamykanie zagranicznych nadawców uznawanych za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Prawo pozwala Netanjahu i jego gabinetowi zamknąć biura sieci w Izraelu na 45 dni, a okres ten może zostać przedłużony. Tak, aby mógł obowiązywać do końca lipca lub do zakończenia głównych operacji wojskowych w Gazie.

Katar, gdzie ma swoją siedzibę kilku przywódców politycznych Hamasu, próbuje pośredniczyć w zawarciu zawieszenia broni i uwolnienia zakładników.

Czytaj też: Polska awansowała o 10 pozycji w Światowym Indeksie Wolności Prasy. Nadal jesteśmy wśród krajów „problematycznych”

(06.05.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.