Zmarł Robert MacNeil. Relacjonował zabójstwo Kennedy'ego i aferę Watergate
Robert MacNeil miał 93 lata, karierę zaczynał w latach 60. ubiegłego wieku (screen: Instagram.com/newshour)
W Nowym Jorku w wieku 93 lat zmarł Robert MacNeil, dziennikarz i prezenter telewizyjny. Najdłużej pracował dla amerykańskiej telewizji publicznej PBS (Public Broadcasting System). Przez dwie dekady współprowadził tam program informacyjny "The MacNeil-Lehrer NewsHour".
Urodził się w Kanadzie, ale pracę w branży rozpoczynał w ITV w Londynie. Następnie pracował dla agencji Reutera i sieci telewizyjnej NBC News, już jako korespondent w Waszyngtonie i Nowym Jorku.
22 listopada 1963 roku MacNeil relacjonował wizytę prezydenta Johna F. Kennedy'ego w Dallas. Po tym, jak rozległy się strzały w Dealey Plaza, MacNeil, który był w konwoju prezydenckim, podążył za tłumem. Następnie skierował się do najbliższego budynku i napotkał młodego mężczyznę opuszczającego składowisko podręczników szkolnych w Teksasie. Zapytał mężczyznę, gdzie jest najbliższy telefon, ten wskazał mu drogę i poszedł dalej. MacNeil dowiedział się później, że napotkanym mężczyzną mógł być Lee Harvey Oswald, uznany za zabójcę amerykańskiego prezydenta. MacNeil na bieżąco prowadził później telefoniczną relację, odwiedził też podejrzanego w areszcie.
W 1967 roku wrócił do Londynu jako reporter serii Panorama nadawanej przez British Broadcasting Corp. Pracując dla BBC, sprawozdawał m.in. pogrzeby Martina Luthera Kinga Jr, senatora Roberta Kennedy'ego i prezydenta Dwighta Eisenhowera. W 1971 roku opuścił BBC i został korespondentem amerykańskiej PBS.
W latach 70. zyskał rozgłos dzięki wielogodzinnym relacjom z przesłuchań Senatu w sprawie afery Watergate, która przyniosła abdykację prezydenta Richarda Nixona. Na fali popularności dostał ze swoim przyjacielem Jimem Lehrerem program informacyjny w PBS – prowadzili go wspólnie przez 20 lat, od roku 1975 do 1995.
Pierwszy w kraju godzinny wieczorny program informacyjny, zdobywca kilku nagród Emmy i Peabody, pozostaje do dziś na antenie, jako "PBS NewsHour".
W 1986 roku stworzył także nagrodzony Emmy serial dokumentalny "The Story of English" i był współautorem książki o tym samym tytule. Kolejna książka o tym jak rozwijał się język angielski "Do You Speak American?", została zaadaptowana na potrzeby filmu dokumentalnego PBS w 2005 roku.
11 września 2001 r., po atakach terrorystycznych w Nowym Jorku i hrabstwie Arlington w Wirginii, MacNeil zadzwonił do PBS i zaoferował pomoc. Przyłączył się do relacji na temat ataków i ich następstw, przeprowadzając wywiady z reporterami i dzieląc się przemyśleniami na temat wydarzeń.
Pozostał związany z telewizją do 2013 r. jako jeden z szefów MacNeil-Lehrer Productions.
W filmowej adaptacji "Hamleta" w reżyserii Michaela Almereydy z 2000 roku, której akcja została przeniesiona do współczesnej Ameryki wcielił się w Króla Graczy, wyobrażonego jako reporter telewizyjny.
W 2007 roku MacNeil był gospodarzem miniserialu telewizji PBS "America at a Crossroads", w którym prezentowane były niezależnie filmy dokumentalne o "wojnie z terroryzmem".
W odcinku specjalnym "Ulicy Sezamkowej" w parodii skandalu Iran-Contras badał na ekranie incydent "Cookiegate" z udziałem Ciasteczkowego Potwora. W roku 1998 w odcinku "Slimey to the Moon" sezonu 29. wraz z żabą Kermitem prowadził "relację" z lądowania kilku Muppetów na Księżycu.
Od 1993 do 2010 roku Robert MacNeil przewodniczył radzie dyrektorów organizacji non-profit MacDowell Colony.
(MAC, 15.04.2024)