Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 08, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Politycy proponowali dziennikarzom powrót do Polska Press. Prezes nie komentuje

Rekrutacja redaktorów naczelnych do gazet Polska Press rozpocznie się w tym tygodniu (fot. Wikipedia.org)

Lokalni politycy proponowali dziennikarzom pracę w Polska Press – ujawnił Krzysztof Zyzik z redakcji tygodnika "O!Polska". Taką ofertę dostał też dziennikarz tygodnika "Zawsze Pomorze". Zenon Nowak, nowy prezes wydawnictwa, nie komentuje tych doniesień.

– Jeden z regionalnych liderów zaproponował dziennikarzowi tygodnika "O!Polska" objęcie funkcji… redaktora naczelnego "Nowej Trybuny Opolskiej" – napisał Zyzik.

"Wchodzenie w buty poprzedników"

– Nie wiem, ile podobnych przypadków miało miejsce w całej Polsce, ale to bardzo niebezpieczny przykład tego, w jaki sposób politycy traktują media – mówi "Presserwisowi" Krzysztof Zyzik.

Czytaj też: Zenon Nowak: "Polska Press nie jest na sprzedaż". Prezes o przyszłości wydawnictwa

"O!Polska" – to gazeta powstała dzięki dziennikarzom i redaktorom, którzy odeszli lub zostali zwolnieni z opolskiego dziennika "NTO", po jego przejęciu przez Orlen.

"Nie po to odeszliśmy z przejętej przez PiS »Nowej Trybuny Opolskiej« i nie po to walczyliśmy o niezależność mediów od polityków, narażając się na długofalowy, zorganizowany hejt aparatu propagandy, żebyście teraz wy wchodzili w buty poprzedników, pchali łapy w cudzą piaskownicę i przy okazji próbowali rozbijać redakcję, która jako jedyna w regionie miała odwagę bronić demokracji i obnażać patologię rządów Kaczyńskiego i Ziobry" – napisał Krzysztof Zyzik.

"O!Polska" nie jest jedyną redakcją, której pracownika kuszą politycy. Podobny przypadek miał miejsce na Pomorzu, gdzie funkcję redaktora naczelnego "Dziennika Bałtyckiego" lokalny polityk zaproponował jednemu z redaktorów tygodnika "Zawsze Pomorze", stworzonego przez byłych dziennikarzy "DB".

Brak planu naprawy ładu medialnego

Dominika Bychawska-Siniarska – prawniczka, członkini zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i ekspertka Rady Europy komentuje: – Mijają cztery miesiące i nie ma żadnego planu naprawy ładu medialnego w Polsce, próby zabunkrowania instytucji przed wpływem polityków, pomysłu na media publiczne, pomysłu na program wsparcia dla mediów lokalnych czy też zmiany regulacji w celu przywrócenia zasad zdrowej, medialnej konkurencji i ułatwienia pracy dziennikarzom.

Czytaj też: Wyniki badania KIM. Telewizor ma 93,4 proc. gospodarstw domowych, radio – 77 proc.

Wydawnictwo Polska Press w ostatnim czasie pożegnało się z większością redaktorów naczelnych swoich dzienników. Ich obowiązki przejęli zastępcy, jedynie w Lublinie p.o. redaktorem naczelnym został jeden z wydawców.

Jak mówił niedawno "Presserwisowi" Zenon Nowak, nowy prezes Polska Press Grupy, nowi naczelni zostaną wyłonieni w procesie rekrutacji. Według nieoficjalnych informacji pierwsze procesy rekrutacyjne na naczelnych mają wystartować w tym tygodniu.

Czytaj też: Wybory samorządowe 2024 w mediach. Informacje z komisji, nocne dyżury i wyborcze poranki

(PAR, 08.04.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.