Dział: INTERNET

Dodano: Marzec 28, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

ABW zablokowała portal Voice-ofeurope.eu, publikujący rosyjską propagandę

Portal Voice-of-europe.eu publikował treści będące rosyjską propagandą (screen: X.com)

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeprowadziła w środę działania w Warszawie i Tychach. W ich wyniku zabezpieczono materiały związane z działalnością szpiegowską na rzecz Rosji. Zablokowano też portal internetowy Voice-of-europe.eu, który publikował prorosyjskie treści.

Jak poinformował Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych, w środę 27 marca funkcjonariusze ABW przeprowadzili "szereg czynności procesowych, w tym przeszukań, na terenie Warszawy i Tychów, w ramach prowadzonego śledztwa w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Federacji Rosyjskiej". W przeszukanych lokalizacjach zabezpieczono 48,5 tys. euro oraz 36 tys. dolarów.

Ujawniona rosyjska operacja miała na celu osłabienie pozycji RP na arenie międzynarodowej, dyskredytację Ukrainy oraz wizerunku organów Unii Europejskiej.

- Dążąc do realizacji wyżej wymienionych celów, uruchomiono m.in. portal internetowy o zasięgu międzynarodowym Voice-of-europe.eu, na którym publikowane są artykuły, oświadczenia, komentarze czy wywiady o tendencyjnym, prorosyjskim wydźwięku, związane z obecną sytuacją międzynarodową, w tym z wojną prowadzoną przez Rosję przeciwko Ukrainie - mówi Jacek Dobrzyński. - Służby ustaliły sposób finansowania opisywanego procederu. Oprócz wspomnianych środków finansowych zabezpieczono także szereg nośników elektronicznych, w tym telefony komórkowe.

Działania ABW są efektem zakończonego w styczniu tego roku śledztwa. W jego wyniku o szpiegostwo na rzecz rosyjskich służb został oskarżony mężczyzna posiadający powiązania ze środowiskiem polskich i europejskich parlamentarzystów. Według ustaleń ABW mężczyzna wykonywał zadania zlecone i finansowane przez współpracowników rosyjskiego wywiadu, które obejmowały m.in. działania propagandowe, dezinformacyjne oraz prowokacje polityczne. Ich celem było budowanie rosyjskich stref wpływu w Europie.

(PAR, 28.03.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.