Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 26, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Maciej Świrski ukarał likwidatora TVP Daniela Gorgosza za nieudzielanie mu informacji

"Postawa prezentowana przez Pana Daniela Maksymiliana Gorgosza jest nieakceptowalna" – podała KRRiT (fot. TVP, screen: YouTube/Polska Agencja Prasowa / Polish Press Agency)

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski podjął decyzję o nałożeniu kary pieniężnej na Daniela Gorgosza, likwidatora TVP. Świrski tłumaczy to dwukrotną odmową udzielenia mu przez Gorgosza informacji. Kara wyniosła 145,2 tys. zł.

Gorgosz miał nie przekazać Świrskiemu m.in. łącznej kwoty wydatków na wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia pracowników realizujących ustawowe zadania misyjne, osobno za listopad i grudzień 2023 roku oraz kwoty na wynagrodzenia z tytułu umów cywilnoprawnych ze zleceniobiorcami realizującymi ustawowe zadania misyjne, również za te dwa miesiące.

"Przewodniczący KRRiT może żądać materiałów"

"Żądanie dotyczyło zatem informacji związanych z realizacją misji publicznej, na co Telewizja Polska S.A. otrzymuje pieniądze m.in. z opłat abonamentowych" – tłumaczy KRRiT w komunikacie.

Czytaj też: Telewizja Polska zawiadamia prokuraturę ws. działań firmowanych przez Jacka Kurskiego

Przypomniano też art. 10 ust. 2 Ustawy o radiofonii i telewizji: "Przewodniczący Krajowej Rady może żądać od dostawcy usługi medialnej lub dostawcy platformy udostępniania wideo lub podmiotu dokonującego zmian, modyfikacji lub innych naruszeń integralności usługi medialnej, o których mowa w art. 44b, przedstawienia materiałów, dokumentów oraz udzielenia wyjaśnień w zakresie niezbędnym dla kontroli zgodności działania tego dostawcy lub podmiotu z przepisami ustawy, warunkami koncesji, regulaminem świadczenia usługi lub wiążącymi go aktami samoregulacji".

Jak podała KRRiT w komunikacie, działania ministra kultury i dziedzictwa narodowego, związane z postawieniem TVP w stan likwidacji, "zobowiązały przewodniczącego KRRiT do ustalenia i zweryfikowania czy jednostka publicznej radiofonii i telewizji w tej nieprzewidzianej ustawowo sytuacji realizuje misję publiczną i jakie środki są na nią wydatkowane".

Świrski konsekwentnie nie uznaje likwidatorów

"Postawa prezentowana przez Pana Daniela Maksymiliana Gorgosza jest nieakceptowalna w demokratycznym państwie prawa, w którym nie może mieć miejsca sytuacja, iż podmiot odmawia udzielenia informacji organowi państwa uprawnionemu do ich otrzymania. W szczególności jeżeli dotyczy to środków publicznych, które zostały temu podmiotowi przez ten organ przekazane" –czytamy w oświadczeniu KRRiT.

Czytaj też: Arleta Bojke po 20 latach odchodzi z Telewizji Polskiej. Była korespondentką w Rosji

O tym, że Świrski zamierza karać likwidatorów za nieudzielanie informacji, informowaliśmy na początku marca.

Maciej Świrski konsekwentnie nie uznaje likwidatorów za osoby reprezentujące spółki mediów publicznych. Mimo to prowadzi działania wobec tych spółek, np. wysyłając do nich pisma o informacje czy blokując im wypłatę środków abonamentowych. Nakładając karę na Daniela Gorgosza nazwał go w serwisie X osobą "podającą się za likwidatora TVP SA".

Czytaj też: Dominik Piechota kończy współpracę z Weszło w związku z zarzutami o plagiat

(MNIE, 26.03.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.