Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Marzec 14, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Czego nie może AI? Posłowie przyjęli AI Act w sprawie sztucznej inteligencji

Rozporządzenie jeszcze przed końcem kadencji PE ostatecznie zweryfikować mają prawnicy lingwiści. Przepisy musi też formalnie przyjąć Rada (fot. Pixabay.com)

Parlament Europejski zatwierdził rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji, które ma wspierać innowacje w obszarze AI, przy zagwarantowaniu poszanowania praw człowieka.

Europosłowie zatwierdzili rozporządzenie zdecydowaną większością głosów: 523 do 46. 49 członków PE wstrzymało się od głosowania. Analogiczny ruch w sprawie pierwszej na świecie tak kompleksowej regulacji należy teraz do Rady.

Rozporządzenie zakazuje m.in. systemów kategoryzacji biometrycznej oraz systemów rozpoznających emocje w miejscu pracy oraz instytucjach edukacyjnych. W tym pierwszym przypadku wyjątkiem objęte są organy ścigania: te będą mogły wykorzystywać systemy identyfikacji biometrycznej w poszukiwaniu zaginionych lub w działaniach mających zapobiec atakowi terrorystycznemu. Służby mogą to jednak robić tylko w określonym czasie i w położeniu geograficznym, na podstawie zgody sądowej lub administracyjnej.

Rozporządzenie określa także obowiązki w stosunku do systemów sztucznej inteligencji w związku z potencjalnymi ryzykami związanymi z ich użyciem.

Po tym linkiem znajdą Państwo więcej szczegółów rozporządzenia AI Act.

Systemy i modele sztucznej inteligencji tzw. ogólnego przeznaczenia muszą spełniać określone wymogi przejrzystości i być zgodne z unijnym prawem autorskim. Spoczywa na nich także obowiązek publikowania dokładnego zestawienia materiałów użytych podczas trenowania swoich modeli.

Wreszcie rozporządzenie zakłada powołanie Europejskiej Rady ds. Sztucznej Inteligencji, w której zasiadać będą przedstawiciele państw członkowskich.

Legislację jeszcze przed końcem kadencji PE ostatecznie zweryfikować mają prawnicy lingwiści. Rozporządzenie wejdzie w życie po publikacji w Dzienniku Urzędowym, a w pełni obowiązywać będzie dwa lata po jego wejściu w życie.

(MZD, 14.03.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.