Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 11, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Pięć premier Teatru Telewizji wiosną w TVP 1. Na początek monodram Krystyny Jandy

Pierwszą wiosenną premierą będą "Zapiski z wygnania", czyli monodram Krystyny Jandy (fot. Radosław Pietruszka/PAP)

Na wiosnę TVP 1 zaplanowała pięć premierowych spektakli Teatru Telewizji. Cztery z nich trafią do ramówki w maju.

6 maja Jedynka pokaże rejestrację telewizyjną spektaklu Teatru Polonia "Zapiski z wygnania" – monodramu Krystyny Jandy opartego na wspomnieniach Sabiny Baral, które ukazały się w książce pod tym samym tytułem.

Czytaj też: Robert Łuchniak z Radia dla Ciebie podczas "100 pytań do... Krystyny Jandy" promował lek na potencję

W kolejny poniedziałek 13 maja widzowie obejrzeć będą mogli spektakl "Powiem wam jak zginął" w reżyserii Marka Bukowskiego. Głównym bohaterem spektaklu jest Joe Alex (w tej roli Grzegorz Małecki). Rozwiązuje on sprawę tajemniczego morderstwa, którego był świadkiem w domu przyjaciół.

Tydzień później 20 maja nadana zostanie telewizyjna rejestracja spektaklu Teatru Polskiego w Poznaniu "Cudzoziemka". Jest to adaptacja powieści Marii Kuncewiczowej pod tym samym tytułem. Spektakl wyreżyserowany przez Katarzynę Minkowską opowiada o trudnych relacjach rodzinnych.

27 maja TVP 1 wyemituje spektakl muzyczny "1989", który powstał w koprodukcji Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Spektakl w reżyserii Katarzyny Szyngiery ukazuje upadek komunizmu z innej perspektywy – wydarzenie będzie można obejrzeć oczami uczestniczących w nim małżeństw: Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów.

Czytaj też: Anglojęzyczny kanał TVP World wznowił nadawanie. Po raz pierwszy od połowy grudnia

Ostatnia wiosenna premiera to "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję" (3 czerwca), czyli spektakl Mateusza Pakuły Teatru im. Żeromskiego w Kielcach i Teatru Łaźnia Nowa. Przedstawienie stanowi zapis doświadczenia choroby i procesu umierania ojca, opartym na osobistych przeżyciach autora. 

Od stycznia 2024 roku dyrektorem Teatru Telewizji jest reżyser teatralny Michał Kotański, który od 2015 roku był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Czytaj też: Tomasz Sakiewicz usunięty z komisji ds. mediów i komunikacji PZPN. "Wstyd jak cholera"

(KOZ, 11.03.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.