Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Marzec 11, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Izba Reprezentantów zagłosuje nad projektem ustawy, by TikTok został sprzedany lub zakazany

Członkowie Kongresu i przedstawiciele władz wielokrotnie wyrażali ostrą krytykę i obawy na temat popularnej wśród młodych Amerykanów aplikacji (screen: YouTube/POLITICO)

W tym tygodniu Izba Reprezentantów ma zagłosować nad projektem ustawy nakazującej sprzedaż TikToka podmiotowi amerykańskiemu lub wprowadzającej całkowity zakaz używania aplikacji w Stanach Zjednoczonych.

"Komisja energii i handlu Izby Reprezentantów właśnie zagłosowała 50:0, by zmusić TikTok do przecięcia związków z Komunistyczną Partią Chin. Poddam ten kluczowy dla bezpieczeństwa narodowego projekt pod głosowanie w Izbie w przyszłym tygodniu" – napisał w piątek na platformie X lider większości głosującej za projektem Steve Scalise.

TikTok zagrożeniem dla bezpieczeństwa?

Projekt ustawy zapoczątkowany przez prezesa specjalnej komisji ds. Komunistycznej Partii Chin Mike'a Gallaghera zakłada możliwość zakazania działalności TikToka w Stanach Zjednoczonych, jeśli jego właściciel, chińska firma ByteDance, nie sprzeda platformy podmiotowi niezwiązanemu z chińskimi władzami. Firma miałaby na sprzedaż 165 dni.

Czytaj też: Eseje na TikToku? Jak dłuższe materiały publicystyczne sprzedać w 30 sekund

Członkowie komisji zagłosowali jednogłośnie nad skierowaniem projektu do dalszego procedowania mimo zmasowanej kampanii lobbingowej TikToka, który wysłał powiadomienie milionom użytkowników, wzywając ich do dzwonienia do biur kongresmenów, by "powstrzymać zamknięcie TikToka". 

Członkowie Kongresu i przedstawiciele władz wielokrotnie wyrażali ostrą krytykę i obawy na temat popularnej wśród młodych Amerykanów aplikacji. Przed platformą ostrzegały też służby, w tym dyrektor FBI Christopher Wray, który stwierdził, że stanowi ona zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. 

Platforma skrytykowała projekt, zarzucając kongresmenom próbę "pozbawienia 170 mln Amerykanów ich konstytucyjnego prawa do swobodnej wypowiedzi".

Czytaj też: Jeff Bezos wyprzedził Elona Muska i jest najbogatszy na świecie. Majątek 200 mld dol.

(MAC, 11.03.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.