Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 21, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Maciej Świrski zakończył postępowanie w sprawie Radia Szczecin i TVP Info. Kar nie będzie

Teraz Maciej Świrski odpisał Luftowi, że zamknął postępowanie i że "działania podjęte w stosunku do nadawców były adekwatne do oceny wszystkich okoliczności sprawy" (screen: YouTube.com/Telewizja wPolsce)

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zakończył postępowanie w sprawie Radia Szczecin i TVP Info dotyczące ujawnienia danych pozwalających na identyfikację ofiar pedofila. Nadawców nie ukarano.

W skardze, która wpłynęła do KRRiT, chodziło o artykuły opublikowane 29 grudnia 2022 roku na stronach internetowych Radia Szczecin, a następnie także w portalu TVP Info oraz powielone na antenach tych stacji.

Materiały Duklanowskiego pogwałciły standardy

Autorem materiału Radia Szczecin, który został tak skonstruowany, że pozwolił na identyfikację ofiar pedofila, jest Tomasz Duklanowski, ówczesny redaktor naczelny rozgłośni. Na początku marca 2023 poinformowano publicznie, że jedna z tych ofiar – 16-latek, syn posłanki PO Magdaleny Filiks – nie żyje. Powszechnie uznano, że materiały Duklanowskiego pogwałciły standardy dziennikarskie. W listopadzie 2023 Duklanowski pożegnał się z rozgłośnią – złożył oświadczenie o rezygnacji ze stanowiska.

Czytaj też: PiS kupi TV Puls? Kaczyński chce dużej telewizji, ale prezes Dąbski "nie sprzeda"

Już w styczniu w odpowiedzi na nasze pytanie rzeczniczka KRRiT Teresa Brykczyńska stwierdziła, że Krajowa Rada wezwała nadawców do bezwzględnego przestrzegania obowiązującego prawa. Podała też, że w materiałach dziennikarskich nie ujawniono w sposób bezpośredni danych osobowych ofiar pedofila.

Z kolei przewodniczący KRRiT, dokonując oceny programów, uznał, że dziennikarzowi prezentującemu informacje w audycji chodziło o krytykę działań osób, które wiedząc o przestępstwie, nie napiętnowały publicznie sprawcy tego czynu, podejmując próby przemilczania tego faktu.

Maciej Świrski zamknął postępowanie

Wtedy jednak nie było jasne, czy postępowanie zostało zakończone, bo takiej informacji nie otrzymał m.in. składający skargę na nadawców Krzysztof Luft, członek rady programowej TVP. Teraz przewodniczący KRRiT Maciej Świrski odpisał mu, że zamknął postępowanie i że "działania podjęte w stosunku do nadawców były adekwatne do oceny wszystkich okoliczności sprawy ustalonych przez Organ na etapie przeprowadzonego postępowania". Powołał się też na odpowiedź przekazaną nam przez rzeczniczkę KRRiT.

Czytaj też: Z Agorą rozstają się Małgorzata I. Niemczyńska i Łukasz Kamiński. "HR wykorzystał lukę"

Krzysztof Luft wystosował już odpowiedź do Macieja Świrskiego. Zaznaczył, że w stanowisku przewodniczącego KRRiT brak informacji "o ustaleniach przeprowadzonego postępowania – w szczególności czy i ewentualnie jakie naruszenia zostały stwierdzone w toku tego postępowania, kiedy postępowanie zostało zamknięte i wreszcie jakie działania zostały podjęte".

Świrski wszczął postępowanie z urzędu pod koniec stycznia 2023. Jak podano wtedy, "w związku z emisją treści umożliwiających identyfikację ofiar pedofila, co w rażący sposób zagrażało dobru małoletnich ofiar przemocy". Już wtedy KRRiT na swojej stronie podawała: "Przeprowadzona analiza wykazała naruszenie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz.U. z 2022 r. poz. 1722), poprzez emisję informacji pozwalających na zidentyfikowanie danych ofiar przestępstwa, tj. treści sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym".

Czytaj też: Grupa ZPR Media złożyła ofertę przejęcia wydawnictwa Polska Press od Orlenu

(MNIE, 21.02.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.