Temat: radio

Dział: RADIO

Dodano: Luty 17, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rynek reklamy radiowej urósł w 2023. Najlepszy rok w historii pod względem obrotów

- Jest dobra koniunktura na rynku radiowym. Duże ożywienie obserwowaliśmy w końcówce roku - uważa Ewa Rosiewicz (fot. Pexels.com)

W 2023 roku wydatki na reklamę radiową były o 10-11 proc. wyższe niż w 2022 roku – szacuje branża radiowa. – Jest dobra koniunktura na rynku radiowym. Duże ożywienie obserwowaliśmy w końcówce roku. To był najlepszy rok w historii dla radia pod względem obrotów – uważa Ewa Rosiewicz, prezeska Radia Eska i dyrektorka generalna Grupy Radiowej Time. Jej zdaniem rynek reklamy radiowej urósł o ok. 10 proc. w porównaniu z 2022 rokiem.

– Według naszych wstępnych analiz radio po raz kolejny obroniło swoją pozycję w percepcji reklamodawców, gdyż rynek radiowy w 2023 urósł o około 11 procent – mówi z kolei Tomasz Ramza, dyrektor generalny działu sprzedaży Grupy RMF. – O tym dobrym wyniku zadecydowała bardzo mocna jesień 2023 roku, gdy wzrost był mocno dwucyfrowy. Po chimerycznych pierwszych ośmiu miesiącach roku jesień okazała się jednoznacznie stabilna. Radio borykało się po raz kolejny z wyzwaniem realizacji kampanii – wskazuje Ramza.

Wyjątkowy rok dla rynku radiowego

Także Maciej Moszczyński, dyrektor sprzedaży agencyjnej Grupy Eurozet, uważa, że 2023 rok był wyjątkowy dla rynku radiowego. – Mimo najniższego od czasu przystąpienia do Unii Europejskiej – tylko 0,2 procent – wzrostu PKB i spadku konsumpcji o 1 procent, radio zanotowało większe przychody reklamowe w porównaniu z 2022 rokiem – stwierdza Moszczyński.

Czytaj też: Radio Zet z wynikiem najlepszym od blisko 10 lat. Udział Trójki spadł do 2 proc.

Z danych cennikowych Kantar Media, które nie uwzględniają rabatów wynika, że najwięcej na reklamę w radiu przeznaczyła branża handlowa, która zwiększyła wydatki o 4,1 proc. względem 2022 roku. – Można to interpretować jako próbę wykorzystania naturalnych atrybutów prosprzedażowych radia jako narzędzia do pobudzania popytu wśród konsumentów – wyjaśnia Maciej Moszczyński z Grupy Eurozet.

Drugą branżą pod względem wydatków na radio była farmacja (wzrost o 4,1 proc.), a największym reklamodawcą w tym medium farmaceutyczny Aflofarm (cennikowo przeznaczył na radio o 5 proc. więcej).

– To był rok wyraźnego odbicia branży motoryzacyjnej, która znacznie zwiększyła inwestycje w radiu – wskazuje Ewa Rosiewicz z Eski. Cennikowa wartość kampanii motoryzacyjnych była o 40,2 proc. wyższa niż w 2022 roku. – Ten sektor stał się mocnym "driverem" ostatecznego sukcesu radia – uważa Tomasz Ramza.

Całkowita zmiana układu sił na rynku

Więcej w radiu wydały również spółki Skarbu Państwa, szczególnie we wrześniu i październiku.

Czytaj też: Powody odejścia Marka Balawajdera z RMF FM po 27 latach. "Próba ucieczki od kryzysu"

Maciej Moszczyński przypomina, że największym wydarzeniem na rynku radiowym było przejęciu kontroli nad Eurozetem przez Agorę, co – jego zdaniem – całkowicie zmieniło układ sił na rynku. – Do 2022 roku niekwestionowanym liderem była Grupa Bauer, ale nowa strategia handlowa połączonej Grupy Eurozet położyła kres jej hegemonii. Po raz pierwszy od trzech dekad na rynku pojawiła się grupa oferująca aż osiem różnych marek radiowych, dających szerokie możliwości kreowania produktów reklamowych – przekonuje.

Według danych cennikowych Kantar Media (bez rabatów) wpływy Grupy RMF wzrosły o 16,5 proc. (do 4,7 mld zł), Eurozetu – o 3,4 proc. (do 2,4 mld zł), Time – o 5,3 proc. (do 1,8 mld zł). Spadły Grupy Radiowej Agory – o 3,5 proc. (do 1,1 mld zł) i regionalnych rozgłośni publicznych – o 3,6 proc. (do 853 tys. zł).

Łącznie Grupa Eurozet (pod jednym szyldem połączone Grupa Radiowa Agory i Eurozet funkcjonują od marca) uzyskała z reklam cennikowo 3,5 mld zł (o 1,1 proc. więcej).

Jaki będzie 2024 rok na rynku reklamowym? – To będzie rok wyzwań dla wszystkich mediów, w tym radia. Opublikowane dane PKB nie napawają huraoptymizmem, a fala toczących się przetargów zdaje się potwierdzać, że klienci bardzo będą uważnie weryfikować swoje plany pod względem strategii inwestycji i kosztów – podsumowuje Tomasz Ramza.

Czytaj też: Pracownicy regionalnych rozgłośni nie chcą łączenia z oddziałami TVP. 741 podpisów

(KOZ, 17.02.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.