Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Luty 02, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Universal Music Group nie przedłuża umowy z TikTokiem. Gwiazdy muzyki mogą zniknąć z platformy

Taylor Swift to jedna z artystek, których utwory mogą zniknąć z TikToka (fot. Wikimedia Commons/Raph_PH)

Umowa Universal Music Group z TikTokiem wygasła, ponieważ firmy nie osiągnęły porozumienia w kwestiach obejmujących wynagrodzenia artystów i sztuczną inteligencję. Oznacza to, że utwory muzyczne wykonywane przez znanych artystów, takich jak Taylor Swift czy Harry Styles, zostaną usunięte z biblioteki TikToka.

Universal Music Group w liście otwartym zarzucił TikTokowi próbę zastraszania po to, by wynegocjować umowę o niższej wartości. Kiedy negocjacje utknęły w martwym punkcie, TikTok miał próbować "zastraszyć” firmę "poprzez selektywne usuwanie muzyki niektórych naszych rozwijających się artystów”, jednocześnie zatrzymując na platformie większe gwiazdy.

UMG posiada prawa m.in. do utworów takich artystów, jak The Beatles, Bob Dylan, Elton John, Drake, Sting, the Weeknd, Kendrick Lamar, SZA, Ariana Grande, Justin Bieber, Adele, U2, Coldplay, Post Malone i wielu innych. Jest jedyną firmą muzyczną, która kiedykolwiek miała na koncie dziewięć z 10 najlepszych albumów na liście Billboard 200 jednocześnie i osiągnęła to czterokrotnie.

Jeśli UMG nie osiągnie porozumienia z TikTokiem, wszystkie utwory wymienionych zostaną na trwałe usunięte z serwisu.

TikTok ma podobne umowy z innymi firmami muzycznymi, w tym z Sony i Warner Music, ale nie wiadomo, czy podzielają one obawy UMG.

(MAC, 02.02.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.