Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 22, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Z sieci zniknęły materiały "Tygodnika TVP". Autorzy: "To nie była propaganda"

Część materiałów "Tygodnika TVP" można dziś znaleźć tylko w kopiach zachowanych przez Google i w archiwach serwisu Wayback Machine (screen: Google)

Autorzy serwisu Tygodnik.tvp.pl alarmują: z sieci zniknęły ich materiały o historii, cywilizacji i polityce międzynarodowej. Dominik Zdort, były redaktor naczelny tygodnika: "To przykre".

O zniknięciu swoich tekstów publikowanych przez sześć lat w "Tygodniku TVP" zaalarmowali sami autorzy.

Z dala od polskiej polityki

"Nowe władze TVP najpierw usunęły z sieci całą dotychczasową zawartość strony Tvp.info, a teraz Tygodnika TVP. W ten sposób np. zniknęło wiele moich artykułów nie mających nic wspólnego z polską polityką. No cóż, można i tak, ale z wolnością mediów to nie ma nic wspólnego" – napisał na Twitterze Witold Repetowicz, dziennikarz Defence24 i autor książek o Bliskim Wschodzie. Jego materiały, do których już nie ma dostępu, dotyczyły Iranu, Nigerii, Turcji czy konfliktów na Bliskim Wschodzie.

Czytaj też: Naczelny propagandzista Radia Szczecin przywłaszczył firmowy sprzęt. „Nawet kara więzienia”

Grzegorz Kuczyński, dziennikarz i autor książek o Rosji, stracił dostęp do swoich tekstów o kozakach nad Morzem Czerwonym, działalności KGB a Afryce czy o Jewgieniju Prigożynie. Wojciech Wybranowski w rozmowie z "Presserwisem" żałował, że nie może odzyskać opublikowanych w tygodniku tekstów historycznych o powstaniu wielkopolskim czy powstaniach śląskich.

– Zawsze byliśmy redakcją trzymającą się z dala od polskiej polityki. To było bardzo przestrzegane i dawało nam pewność, że nie będziemy podlegać jakimkolwiek naciskom. Chodziło nam o to, żebyśmy mogli robić dobre, jakościowe dziennikarstwo. I to wypełniało misję telewizji publicznej – podkreśla w rozmowie z "Presserwisem" Dominik Zdort, który szefował tygodnikowi. – Zajmowaliśmy się historią, która była najchętniej czytana, kulturą, sprawami cywilizacyjnymi. Było też sporo polityki międzynarodowej. Nie wchodziliśmy w polskie wojenki partyjne. Dlatego nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego ten tygodnik został przekierowany – dodaje i wyjaśnia, co się stało z materiałami publikowanymi na tygodnik.tvp.pl. – Trzeba zauważyć, że materiały nie zniknęły zupełnie. Po prostu adres Tygodnik.tvp.pl odsyła do głównej strony Tvp.info.

"Sześć lat naszej pracy zniknęło"

Teksty tygodnika faktycznie nadal znajdują się na serwerach TVP, ale nie ma do nich dostępu z zewnątrz. W tej chwili do części tekstów tygodnika nadal można dotrzeć, korzystając z serwisu Wayback Machine, który automatycznie robi "zdjęcia" stron internetowych i przechowuje je we własnych zasobach. Jednak zasoby "WM" są uzupełniane losowo i nie pozwalają na odtworzenie całości serwisu. Podobnie część materiałów można odnaleźć w webcache Google, które przechowują kopie zindeksowanych wcześniej stron. Trzeba znać jednak tytuł materiału i poprzez niego poszukiwać kopii.

Czytaj też: TVP oficjalnie: Joanna Kurska, żona byłego prezesa, zarobiła 1,5 mln zł

– Nie mieliśmy w Tygodniku ani propagandy politycznej, ani agresji politycznej. Nawet nie poinformowano mnie oficjalnie, że Tygodnik zostanie zlikwidowany – podkreśla Dominik Zdort. – Dowiedziałem się przypadkiem, że nasze umowy nie zostaną przedłużone, więc w pewnym momencie po prostu zakończyliśmy pracę. Zrobiliśmy ostatnie wyceny, pożegnaliśmy się i tyle. Teraz jest mi po prostu przykro, że sześć lat naszej pracy zniknęło po naciśnięciu jednego przycisku.

W TVP niechętnie mówią o porządkach w Tygodniku. Dziennikarze i redaktorzy odsyłają do kierownictwa. Pewne informacje przekazał Daniel Gorgosz, likwidator TVP, w odpowiedzi na pytanie Dariusza Mateckiego, posła Suwerennej Polski. "Usunięcie niektórych materiałów wideo z portali TVP Info, TVP VOD oraz przejęcie dostępu do kont TVP w mediach społecznościowych nastąpiło na podstawie poleceń wydanych przez uprawnione do tego osoby, w normalnym trybie korporacyjnym, które zostały wydane w związku z koniecznością realizacji misji mediów publicznych w sposób prawidłowy, w szczególności poprzez zapewnienie obywatelom obiektywnych i rzetelnych informacji" – napisał Gorgosz.

Czytaj też: Na dwóch stołkach. Ile zarabiał prezes Polska Press w Telewizji Polskiej

(PAR, 22.01.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.