PAP zareagowała na projekt uchwały ws. mediów publicznych. Wzywa do "zaprzestania naruszeń dóbr osobistych spółki”
Zarząd PAP napisał, że projekt uchwały "zawiera nieprawdziwe, szykanujące informacje, naruszające dobra osobiste Polskiej Agencji Prasowej S.A." (screen: YouTube/Polska Agencja Prasowa)
Polska Agencja Prasowa zareagowała na złożony w Sejmie poselski projekt uchwały w sprawie mediów publicznych. Zakończenie uchwały krytykuje nieprawidłowości i cenzurę w PAP, w oparciu o artykuł Krzysztofa Boczka "Polska Agencja Pisowa" opublikowanego w "Press". Agencja wzywa do "zaprzestania naruszeń dóbr osobistych spółki”.
W odniesieniu do złożonego we wtorek projektu uchwały (kilka godzin przed głosowaniem nad jej przyjęciem) w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych zarząd PAP napisał: "Działając w imieniu Polskiej Agencji Prasowej S.A., niniejszym wzywam autorów wyżej wymienionej uchwały do zaprzestania naruszeń dóbr osobistych Polskiej Agencji Prasowej w postaci dobrego imienia i renomy, poprzez wprowadzanie obywateli w błąd i publikowanie nieprawdziwych oraz niczym niepotwierdzonych informacji na temat rzekomych nieprawidłowości w działaniu Spółki, a w szczególności braku ładu prawnego oraz braku bezstronności i rzetelności".
Koniec projektu uchwały Sejmu brzmi następująco: "Artykuł Krzysztofa Boczka pt. »Polska Agencja Pisowa« opublikowany na łamach dwumiesięcznika branżowego dziennikarzy »Press« (listopad/grudzień 2021 r.), a także na stronach internetowych »Press« opisuje ogromną skalę nieprawidłowości, braku rzetelności i bezstronności w przekazie informacji przez Polską Agencję Prasową. Autor pisze m.in: »Polska Agencja Prasowa nie jest gorsza w zniekształcaniu rzeczywistości od TVP i Polskiego Radia« oraz cytuje jedną z doświadczonych dziennikarek, zwolnioną z PAP za rządów poprzedniej ekipy rządzącej: »Takiej cenzury jak teraz to nie było w PAP nawet za PRL-u«.
Czytaj też: Paweł Moskalewicz na czele TVP Info. Jarosław Kurski o prezesurze TVP: Nonsens
Przykłady naruszeń i jednoznacznie negatywnych ocen funkcjonowania mediów publicznych oraz PAP można by mnożyć niemal bez końca. Powszechna ocena opinii publicznej na ten temat jest jednoznaczna, czemu dała wyraz większość społeczeństwa w wyborach 15 października 2023 roku.
W ocenie wnioskodawców przyjęcie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wnioskowanej uchwały jest w pełni uzasadnione i konieczne" - napisali posłowie.
(MZD, 20.12.2023)